Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

Ekipa stojąca za usługą backupową UpdraftPlus, wtyczką do slajdów MetaSlider i dalszym rozwojem wtyczki do optymalizacji bazy danych WP Optimize (przejęli ją w grudniu ubiegłego roku) uruchomili nowy projekt – Keyy. Podobnie jak inne ich projekty i ten jest kierowany do społeczności WordPressa. Podobny jest też model biznesowy.

Keyy to usługa mająca zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do kokpitu witryny, jednocześnie ułatwić i przyspieszyć proces logowania. Stanowi też alternatywę dla typowego dwuskładnikowego logowania oraz innych systemów logowania jak logowanie via selfie.

Po zakończeniu procesu instalacji, standardowy sposób logowania przestanie działać, logować będziemy się skanując kod QR smartfonem. Z kolei na smartfonie do kokpitu wybranej witryny dostaniemy się z aplikacji Keyy.

Połączenie usługi z witryną

Przejście przez proces instalacji nie stanowi wyzwania:

? Instalujemy aplikację na smartfonie (iOS / Android).

? Odpalamy zainstalowaną aplikację.

? Podajemy adres mailowy.

? Definiujemy kod PIN.

? Następnie na witrynie instalujemy wtyczkę.

? Wchodzimy na stronę ustawień wtyczki aby wyświetlić kod QR, który posłuży do sparowania appki z witryną.

Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

? Odpalamy aplikację, odpalamy skaner kodu QR (przycisk w prawym dolnym rogu) i skanujemy wyświetlony kod QR. Czekamy kilka sekund na zakończeniu procesu parowania i gotowe. Od tej chwili proces logowania do wybranej witryny sprowadzać się będzie do trzech kroków.

Trzy kroki i jesteś zalogowany/a

Krok 1️⃣

Bierzemy smartfon do ręki i uruchamiamy aplikację Keyy.

Krok 2️⃣

Podajemy PIN lub korzystamy z czytnika linii papilarnych aby zalogować się do usługi Keyy.

Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

Krok 3️⃣

Skanujemy kod QR wyświetlony na stronie logowania WordPressa.

Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

Gdy tylko czytnik sczyta kod QR nastąpi automatyczne zalogowanie. W efekcie zamiast wstukiwać login, hasło i np: specjalny kod dwuskładnikowego uwierzytelniania wystarczy szybkie zeskanowanie kodu QR i wuala.

Zalogowanie z poziomu smartfona?

Logowanie do kokpitu z poziomu smartfona jest jeszcze prostsze. Odpalamy aplikację Keyy i na liście sparowanych witryn klikamy OPEN IN BROWSER. Appka otwiera kokpit danej witryny w domyślnej przeglądarce, a jeżeli czyściliśmy pamięć przeglądarki to zostaniemy automatycznie zalogowani – url jest wzbogacony o token autoryzacyjny.

Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

Coś jeszcze?

Zdalne wylogowanie

W razie potrzeby z poziomu aplikacji możemy wylogować się na wybranej witrynie. Wystarczy na liście witryn w boksie wybranej witryny kliknąć ikonę wyjścia. A następnie w okienku popup potwierdzić, że chcemy zakończyć wszystkie aktywne sesje.

Zalogowanie do kokpitu przez zeskanowanie kodu QR

Tymczasowe wyłączenie skanowania

Możliwość zalogowania się w standardowy sposób (padł nam smartfon lub go nie mamy przy sobie) możemy włączyć tymczasowo na trzy sposoby.

Pierwszy sposób to skorzystanie z automatycznie generowanego jednorazowego użytku adresu url, który znajdziemy na stronie ustawień wtyczki. Po każdym użyciu, generowana jest nowa wersja. Jeżeli nie skopiowaliśmy go i nie trzymaliśmy w jakimś bezpiecznym miejscu to mamy sposób drugi – plik konfiguracyjny WordPressa.

Wystarczy do pliku wp-config.php dodać definicję define('KEYY_DISABLE', true); i wracamy do standardowego sposobu logowania.

Trzeci sposób to sposób, który towarzyszy prawie każdej wtyczce – usunięcie wtyczki z serwera.

Personalizacja, dostępne ustawienia

W wersji darmowej mamy zero personalizacji i ustawień. Dopiero w wersji płatnej mamy dostęp do ustawień jak możliwość wyłączenia wyświetlania pola na login i hasło na stronie logowania czy współpraca z wtyczką WooCommerce.

Cena usługi

Z usługi możemy korzystać bezpłatnie do max 5 stron i 5 użytkowników per strona korzystających z tego sposobu logowania. Powyżej tego limitu mamy do wyboru 3 plany abonamentowe różniące się względem siebie limitem ilości stron i użytkowników per strona. Najtańszy 39$, najdroższy 99$, płatność w rocznym cyklu.

Strona usługi