Wtyczki eCommerce do WordPress

WordPress już dawno przestał być rozwiązaniem tylko i wyłącznie do tworzenia blogów oraz stron biznesowych. Dzięki elastycznemu kodu oraz wielkiej liczbie wtyczek ten system można stosować do realizacji różnych witryn internetowych, w tym e-sklepów. A jeśli przejrzeć dane ze strony organizacji BuiltWith, okażę się, że WordPress jest rozwiązaniem #1 do tworzenia sklepów internetowych (rys. 1):

Popularność rozwiązań eCommerce
Rysunek 1. Popularność rozwiązań eCommerce

Zgodnie z powyższym rysunkiem ponad 22% e-sklepów z TOP 1 miliona stron zbudowane są za pomocą WooCommerce (wtyczka dla WordPress). A takie popularne eCMSy jak Magento, OpenCart i PrestaShop w sumie mają tylko 20%. Nie zły wynik, prawda?

Jednak dla WordPress dostępne są i inne ciekawe rozszerzenia pozwalające zbudować profesjonalny sklep internetowy. Więc jeśli planujecie Państwo użyć ten system do realizacji projektu, dzisiejszy temat będzie ciekawy dla was. Zebraliśmy 5 najlepszych wtyczek eCommerce dla WordPress, które pomogą Państwu zbudować wygodny sklep www.

Przejrzymy ich po kolei.

WooCommerce

Na pewno już słyszeliście Państwo o WooCommerce przed zapoznaniem z naszym wpisem. A gdy nie, to już wiecie, że jest to rozwiązanie #1 do tworzenie e-sklepów na świecie. Ciekawe jest to, że wtyczka została pierwotnie stworzona jako rozwidlenie Jigoshop w 2011 roku. Ale nowy projekt był na tyle udanym, że szybko wyprzedził swojego prarodzica. W 2015 r. wtyczka WooCommerce została wykupiona przez zespół Automattic, który opiekuje się WordPress. Od tamtego czasu zaczyna się gwałtowna popularność rozwiązania, które obecnie jest liderem na rynku eCommerce.

Wtyczki eCommerce do WordPress

Kluczowe zalety WooCommerce to:

 • Obecność darmowej wersji.  Wtyczka jest darmowym do użycia, ale zawiera tylko podstawowe opcje. Przy tym można skorzystać z rozszerzeń od twórców wtyczki (dostępne w marketplace) oraz innych dostawców.
 • Szeroki wybór motywów i rozszerzeń. W internecie można znaleźć sporo ciekawych szat graficznych oraz dodatków dla WooCommerce. Oprócz płatnych rozwiązań dostępne są darmowe produkty.
 • Częste aktualizacji. Wtyczka jest rozwijana przez zespół Automattic i ciągle dostaje nowe aktualizacji.
 • Możliwość sprzedać różne produkty. WooCommerce pozwala sprzedawać praktycznie wszystko: produkty cyfrowe, subskrypcje oraz wydarzenie.
 • Szeroki wybór bramek płatności. Możecie Państwo korzystać z popularnych metod płatności na swojej stronie. Oprócz tego można podłączyć dodatkowe metody za pomocą wtyczek.
 • Obecność polskiej lokalizacji. Nie będą Państwo mieć problemu z ogarnięciem wyczki. WooCommerce po polsku jest dostępna do użycia.
 • Prostota. Zarówno początkujące, jak i zaawansowani użytkownicy mogą z łatwością korzystać z WooCommerce. Interfejs jest dość prosty dla nowych użytkowników. A deweloperzy mogą korzystać z wygodnego interfejsu API REST i dokumentacji aby dokonać odpowiednich zmian na stronie.

Link do wtyczki na repozytorium WordPress: https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/

Easy Digital Downloads (EDD)

Zespół Easy Digital Downloads (często określane jako EDD) oferuje prostą, intuicyjną wtyczkę do zarządzania i sprzedaży produktów cyfrowych na WordPress. Jeśli planujecie Państwo ruszyć z e-sklepem książek elektronicznych, plików PSD, klipów audio (bez fizycznych produktów) warto zwrócić uwagę na podane rozwiązanie. Wtyczka EDD zawiera szereg wygodnych opcje i ma prosty interfejs, dzięki czemu zyskała popularność wśród użytkowników.

Wtyczki eCommerce do WordPress

Kluczowe zalety Easy Digital Downloads to:

 • Bezpłatność.  Wtyczka jest darmowym do użycia.
 • Dobry wybór dodatkowych rozszerzeń. Na stronie producenta można znaleźć ciekawe dodatki, które pomogą wzbogacić Pańską stronę nowymi opcjami.
 • Wsparcie popularnych bramek płatności. Możecie Państwo podłączyć różne metody płatności na stronie.
 • Wygony interfejs użytkownika. Wtyczka jest bardzo prosta i wygodna do użycia również dla osób początkujących, jak i profesjonalistów.
 • Aktywna społeczność.  Wtyczka ma dużą społeczność blogerów, programistów i entuzjastów. Dzięki temu możecie Państwo znaleźć ciekawe materiały na temat podanego rozwiązania i liczyć na jego rozwój.
 • Obecność polskiej lokalizacji. Wtyczka została przetłumaczona na język polski.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/easy-digital-downloads/

WP eCommerce

Podana wtyka często jest porównywana do WooCommerce. Głównym powodem jest to, że ona ma podobny interfejs panelu i model wyceny. Jeśli chcecie Państwo dodać nowe możliwości do WP eCommerce możecie skorzystać z płatnych rozszerzeń przez dostępny marketplace. Ciekawe jest to, że część opcje, które dostępne są w darmowej wersji WooCommerce, są płatne w WP eCommerce i odwrotnie.

Wtyczki eCommerce do WordPress

 Kluczowe zalety WP eCommerce to:

 • Obecność bezpłatnej wersji.Bazowa wersja tej wtyczki także jest darmowa. Więcej możliwości można uzyskać w płatnej wersji.
 • Obecność wsparcia technicznego. Użytkownicy płatnej wersji mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia technicznego. Zgodnie z oceną społeczeństwa jest ono na wyższym poziomie niż dla użytkowników WooCommerce.
 • Dodatkowe rozszerzenia. Jeśli potrzebujecie Państwo nie wszystkich opcje płatnej wersji możecie skorzystać z osobnych rozszerzeń. Niestety one też są płatne.
 • Częste aktualizacji. Twórcy rozwiązania aktywnie pracują nad zwiększeniem możliwości wtyczki i naprawiają błędy.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/easy-digital-downloads/

Ecwid Ecommerce Shopping Cart

To bardzo ciekawe rozwiązanie do tworzenie e-sklepu, które jest stosowane nie tylko na WordPress. Podana wtyczka jest dostępna dla różnych CMSów i serwisów, w tym Drupal, Tublr i nawet Facebook. Jeśli chodzi o WordPress, Ecwid posiada wszystkie kluczowe opcje pozwalające skonfigurować e-sklep. Jednak ich jest dużo mniej w porównywaniu do wspominanych powyżej wtyczek. Oprócz tego wtyczka jest bezpłatna tylko dla sprzedaży 10 produktów. Jeśli planujecie Państwo oferować więcej produktów, warto zamawiać płatną wersję.

Wtyczki eCommerce do WordPress

Kluczowe zalety Ecwid Ecommerce Shopping Cart to:

 • Automatyczna aktualizacja. Aktualizacja wszystkich dodatkowych rozszerzeń dla tej wtyczki odbywa się automatycznie.
 • Wsparcie techniczne. Ta opcja dostępna tylko dla płatnej wersji. Przy tym jest możliwość kontaktować się przez czat oraz w sposób telefoniczny.
 • Obecność certyfikatu PCI-DCC.  To oznacza, że Ecwid jest całkowicie bezpieczna do dokonywania transakcji między bramą a bankiem.
 • Możliwość przeniesienia danych.  Po zainstalowaniu Ecwid na jednej stronie wszystkie dane sklepu można przenieść na inną stronę internetową i zsynchronizować, aby sprzedaż odbywała się na kilku witrynach.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/ecwid-shopping-cart/

Jigoshop eCommerce

Wtyczka Jigoshop eCommerce jest pierwszą i najstarszą wtyczką dodającą opcje sprzedaży produktu w WordPress. Ona była zaprojektowana w 2011 roku przez firmę Jigowatt. Można także powiedzieć, że wszystkie następne wtyczki do eCommerce były zainspirowane przez Jigoshop. Jednak obecnie ta wtyczka straciła swoją popularność wśród użytkowników, dlatego znajduje się na końcu naszej listy.

Jednak twórcy Jigoshop starają się reanimować wtyczkę. Dlatego powstała nowa wersja produktu z ciekawymi opcjami. Wiec możemy się spodziewać, że to będzie mieć pozytywny wspływ na użytkowników.

Wtyczki eCommerce do WordPress

Kluczowe zalety Jigoshop eCommerce to:

 • Bezpłatność. Podana wtyczka była stworzona jako rozwiązanie OpenSource, dlatego jest darmowa do użycia.
 • Obecność motywów. Sklep z motywami oferuje niedrogie i piękne szablony dla wielu branż i firm.
 • Szereg rozszerzeń. Dla tej wtyczki dostępne są różne dodatki, które rozszerzają możliwości strony.
 • Duża społeczność użytkowników. Ponieważ jest to najstarsza wtyczka eCommerce na rynku istnieje duża społeczność użytkowników i programistów Jigoshop. Dlatego podczas tworzenia sklepu możecie Państwo znaleźć dokumentację, posty na blogu, filmy i inne artykuły pomocnicze.
 • Wsparcie techniczne. Użytkownicy mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia technicznego autorów wtyczki. Jednak podana opcja jest płatna.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/jigoshop-ecommerce/

Podsumowanie

W dzisiejszym artykułu zebraliśmy 5 najbardziej wygodnych wtyczek eCommerce dla WordPress. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale pozawalają zbudować profesjonalny e-sklep. Ponadto dla każdej wtyczki dostępne są dodatkowe rozszerzenia. Więc możecie dodać brakujące opcje na stronę.

P.S. A z jakich wtyczek eCommerce korzystacie Państwo przy tworzeniu e-sklepu w oparciu o WordPress. Dlaczego? Prosimy podzielić się doświadczeniem. :)