Wtyczka Mediamatic do tworzenia wirtualnych folderów w bibliotece mediów

WordPress jest liderem rynku gotowych rozwiązań do tworzenia stron internetowych. Swoją popularność on zdobył dzięki wygodnemu interfejsowi użytkownika, obecności szeregu opcji na pokładzie, dużym wyborem wtyczek, motywów… Dalej nie będę przedłużać, ponieważ sami dobrze wiecie o zaletach podanego CMS. 🙂

Mimo że WordPress jest dobrym systemem, niektóre jego moduły mają ograniczone funkcje.  Dobrym przykładem jest biblioteka media (rys. 1). Za jej pomocą można edytować obrazy, wypełniać znaczniki meta oraz tworzyć galerie. Jednak wszystkie elementy graficzne ładowane są do systemowego folderu i sortowane według daty dodania. Takie rozwiązanie jest ok, gdy nie wynika potrzeba dodać więcej obrazów do własnego folderu. W tym przypadku okazuje się, że takiej opcji nie ma…

Biblioteka mediów
Rysunek 1. Biblioteka mediów

Nie do końca rozumiem, dlaczego WordPressowcy nie dodali możliwości tworzyć własne foldery w bibliotece mediów? W ostatniej wersji systemu pojawiło się jakieś tam „super-duper” sortowanie obrazów. Ale dalej nie ma uprawień do tworzenia własnych folderów. Aby móc to robić warto edytować kod (dodając własną funkcję) oraz skorzystać z gotowych wtyczek dla WordPress.

W dzisiejszym wpisie chcę zaprezentować wtyczkę Mediamatic do tworzenia folderów w bibliotece mediów. Jest to nowe rozwiązanie na repozytorium WordPress, które  już dostało pozytywne oceny od użytkowników. Oprócz tego wtyczka jest darmowa do użycia, chociaż posiada wersję Premium (kosztuje 9 euro). Jednak nie zobaczyłem dużej różnicy pomiędzy darmową oraz płatną wersjami. Możliwie ona pojawi się w następnych edycjach? Wiec podczas przygotowania wpisu korzystałem się z darmowego rozwiązania.

Jakie są zalety wtyczki Mediamatic?

Jedną z fajnych rzeczy jest to, że Mediamatic nie zastępuje całkowicie natywnego interfejsu biblioteki mediów, jak to robią inne rozwiązania. Wtyczka umożliwia korzystanie ze zwykłej listy lub siatki. Przy tym pojawia się dodatkowy pasek boczny dla zarządzania folderami. Przy tym wszystkie tworzone foldery są wirtualne.

Funkcje wirtualnych folderów:

  • Przeniesienie pliku między różnymi folderami nie zmienia jego faktycznego adresu URL. Dzięki temu możecie Państwo bezpiecznie przenosić obrazy używane w artkułach i na stronach.
  • Nie zmienia to struktury plików na serwerze. Jeśli podłączyć się do serwera za pośrednictwem FTP, nadal zobaczycie Państwo zwykłą strukturę biblioteki WordPress, a nie foldery stworzone za pomocą wtyczki.

Mediamatic korzysta z własnej taksonomii WordPress do zarządzania folderami. Dlatego edytując obraz możecie Państwo przeglądać jego foldery i zarządzać nimi, podobnie jak zwykłymi kategoriami WordPress. Także warto zaznaczyć, że wtyczka jest kompatybilna z darmowymi oraz płatnymi motywami dla WordPress.

Instalacja wtyczki Mediamatic

Zainstalować wtyczkę można bezpośrednio przez panel administracyjny: Wtyczki – Dodaj nową i w pole wyszukiwania wpisać hasło „Mediamatic” (rys. 2).

Instalacja i aktywacja wtyczki Mediamatic
Rysunek 2. Instalacja i aktywacja wtyczki Mediamatic

Po instalacji i aktywacji wtyczki można od razu przechodzić do sekcji Media (rys. 3). Ona już będzie miała nowe opcje do użytku (rys. 3).

Nowe opcje biblioteki mediów
Rysunek 3. Nowe opcje biblioteki mediów

Zarządzanie folderami i obrazami

Jak widać na rysunku 3, wszystkie obrazy umieszczone są do folderu Uncategorized. Nie można go usunąć oraz zmienić nazwę, ponieważ jest to folder systemowy. Jednak wtyczka pozwala tworzyć własne wirtualne foldery. Zrobić to można za pomocą przycisku Add New (rys. 4).

Tworzenia własnych folderów
Rysunek 4. Nowe opcje biblioteki media

Dodane foldery można usuwać oraz inaczej przemianować (rys. 5).

Zarządzanie folderami
Rysunek 5. Zarządzanie folderami

Także można zmienić hierarchię czyli stopień wartości folderów za pomocą techniki „Przyciągnij i Upuść” (rys. 6).

Zmiana hierarchi folderów
Rysunek 6. Zmiana hierarchii folderów

Przenosić obrazy do potrzebnego folderu można za pomocą myszki (rys. 7).

Przeniesienie obrazu do folderu
Rysunek 7. Przeniesienie obrazu do folderu

Oprócz tego każdy folder dla obrazu można zaznaczyć na stronie edycji medium. Dlatego warto wybrać potrzebny obraz z listy i kliknąć przycisk Edytuj więcej informacji (rys. 8).

Edytuj więcej informacji
Rysunek 8. Przycisk Edytuj więcej informacji

Dalej na stronie edycji medium warto wybrać potrzebny folder (rys. 9).

Strona edycji medium
Rysunek 9. Strona edycji medium

Tutaj można także stworzyć nowy folder dla obrazu. Także warto zaznaczyć, że jeden obraz może być dodany do różnych folderów.

No i to chyba wszystko, co chciałem powiedzieć o wtyczce Mediamatic.

Podsumowanie

Jeśli poszukujecie Państwo proste i wygodne narzędzie do tworzenia folderów w bibliotece mediów, wtyczka Mediamatic na pewno spełni Wasze potrzeby. Ona zawiera podstawowe funkcji do zarządzania folderami i obrazami. Przy tym wszystkie foldery są wirtualne. Więc podczas przeniesienia obrazów nie zmieniacie ich adresy URL. Dlatego elementy graficzne stosowane we wpisach będą dalej poprawnie wyświetlać.

A z jakiego rozwiązania korzystacie Państwo? Proszę podzielić własnym doświadczeniem. 🙂

P.S. Proszę wybaczyć za możliwe błędy w pisownie…