W czasach telefonów stacjonarnych nikt nie wiedział, kto do niego dzwoni, dopóki telefonu nie odebrał. Często też nie miał jak sprawdzić, czy ktoś dzwonił do niego podczas jego nieobecności w domu. Dziś sytuacja jest inna. Każde nieodebrane połączenie pozostawia łatwo czytelny ślad w każdej komórce.
Nie każde połączenie jest odbierane
Każdemu użytkownikowi telefonu zdarza się od czasu do czasu, że nie zdąży odebrać dzwoniącego telefonu. Czasem nie słyszy dzwonka, innym razem szuka telefonu zbyt długo albo po prostu jest zajęty czym innym. Później jednak każdy sprawdza: kto dzwonił? Jeśli dzwoniła osoba, którą abonent zna i ma jej numer wpisany do telefonu, to pół biedy. Kiedy jednak połączenie nadchodziło z nieznanego mu, ale jawnego numeru, zwykle włącza się wtedy zwykła ludzka ciekawość i pytanie o co mogło chodzić?
Kiedy abonent nie spodziewał się telefonu od nieznajomej osoby
Zdarzają się sytuacje, kiedy abonent spodziewa się telefonu z numeru spoza swojej książki telefonicznej. Np. szuka pracy albo wystawił jakiś przedmiot na sprzedaż. Wtedy odbiera rozmowy spod nieznanych sobie numerów bez wahania.
Czasem jednak dzwoni osoba zupełnie niepożądana. Ktoś chcący koniecznie coś sprzedać, zaprosić na prezentację albo… ktoś, kto szuka poprzedniego właściciela numeru, który miał długi, bo jest z firmy windykacyjnej. Pechowcy mają wiele niemiłych przygód z takimi telefonami.
Co gorsza, zdarzają się i tacy, którzy oddzwaniają nawet na numery składające się z długiego ciągu cyfr, co sugeruje numer zagraniczny. Wtedy koszta takiego oddzwonienia bywają dość spore.
Co można zrobić, gdy zżera ciekawość?
Jeśli abonent koniecznie chce się dowiedzieć: kto dzwonił, może skorzystać z informacji znajdujących się na stronach typu: https://infonumer.pl .Zazwyczaj zachęcają one do przeszukania jej zasobów słowami: Ktoś dzwonił? Sprawdź, czyj to numer.
Dzisiaj internauci chętnie dzielą się pewnymi informacjami. Także o połączeniach z niepożądanych numerów telefonów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer telefonu, spod którego dzwoniono i jeśli podobny problem mieli już inni abonenci, można będzie przeczytać: kto dzwonił, czego mógł chcieć, czy był natrętny itd. Takie numery można też oceniać na stronach, na których użytkownicy dzielą się swoją wiedzą na ich temat – np. nieszkodliwy, szkodliwy, natrętny, groźny. To daje już pewien ogląd sytuacji.
Co zrobić, jeśli ktoś dzwoni zza granicy?
Jeśli abonent nie spodziewa się rozmowy zagranicznej, najlepiej nie odbierać telefonu, kiedy dzwoni ktoś zza granicy. Niestety, okazja często czyni złodzieja. Łatwy dostęp do numerów komórkowych sprawia, że wielu ludzi chce to wykorzystać i na tym zarobić. Odebranie rozmowy spod niektórych numerów lub – co gorsza – oddzwanianie na nie, może kosztować nieświadomego abonenta sporo pieniędzy. Ale taki podejrzany numer tez można dodać do strony, która pozwala ustalić „kto dzwonił?”. Można w ten sposób pomóc innym, uczulając ich, aby nie odbierali rozmów spod danego numeru zagranicznego.
W ten sposób ludzie pomagają sobie nawzajem w unikaniu wielu nieprzyjemności.