Raport z Google Pagespeed Insights pod ręką i dla każdej z podstron

Pagespeed Insights od Google podobnie jak YSlow od Yahoo! jest jednym z popularniejszych narzędzi do badania szybkości witryny. Z jego pomocą poznamy ogólny SpeedRank naszej witryny zarówno dla desktopowej jak i mobilnej wersji – odpowiednik PageRank czy wskaźnika Alexa tyle, że w temacie szybkości ładowania a nie popularności. Ale nie tylko sam wskaźnik poznamy, przy słabym speed ranku dowiemy się co jest tego powodem, a tym samym co wymaga poprawy, aby nasza strona dostała mniejszego lub większego kopa przy ładowaniu. Przykładowo, które pliki graficzne powinniśmy skompresować (np: z pomocą Smush.it), które pliki JavaScript blokują renderowanie czy które pliki nie korzystają w pełni z lokalnej pamięci przeglądarki. Raport dotyczy nie tylko plików wewnętrznych danej witryny ale i zewnętrznych, ładowanych przez x widgety reklamowe czy social media – najczęściej przez nie Speed Rank jest niski.

W skrócie, od czasu do czasu warto sprawdzić stronę czy czasem z czymś nie przesadziliśmy. Możemy też zainstalować wtyczkę, która zapewni nam stały wgląd w wskaźnik i raport. Jedną z takich wtyczek godnych polecenia jest  stały wgląd w ten wskaźnik i ogólnie cały raport z poziomu kokpitu. Raport taki możemy zapisać czy wyeksportować w razie potrzeb.

Google Pagespeed Insights for WordPress 03

Co fajne, nie tylko strony głównej szybkość ładowania poznamy ale i każdej podstrony (strony kategorii, poszczególne wpisy, podstrony,….) – w razie czego wybrane strony można wykluczyć z monitorowania. Lub dodać adresy, które wtyczka z jakiejś przyczyny sama z siebie nie bierze pod uwagę.

Google Pagespeed Insights for WordPress 02

Co najważniejsze co określony czas (możliwy do ustawienia wedle potrzeb) wszystkie dane będą automatycznie odświeżane, a więc mamy szybki wgląd w aktualny raport.

? http://wordpress.org/plugins/google-pagespeed-insights