Rakietowy plecak zaprzyjaźnił się z Google+, choć nie tak jak większość przypuszczała

Mówiąc w skrócie Jetpack z numerem 2.5 został wydany i byłem przekonany, że będzie ogień ale jest jedynie płomyk. Niedawno Automattic ogłosił, że nawiązana została współpraca z Google i ich społecznościówką (zostali partnerem Google), w ramach tej przyjaźni blogerzy korzystający z WordPress.com otrzymali możliwość publikacji wpisów na Google+. Do tego doszła możliwość zalogowania via Google+ aby dodać komentarz oraz możliwość podlinkowania swojego profilu na Google+.

Natomiast jak to było w przypadku innych oferowanych funkcji na WordPress.com większość była pewna, że będzie to dostępne także dla samodzielnie hostowanych WordPressów poprzez wtyczkę Jetpack. Niestety najlepsze, czyli publikacja wpisów na Google+ zostawiona została dla użytkowników WP.com, może w późniejszym czasie zawita jak moduł ustawień widoczności widgetów, który chyba nieco ponad 2 miesiące po wdrożeniu na WordPress.com wzbogacić Jetpacka.

Publikacji wpisów na G+ nie ma, ale za to prócz tradycyjnie porcji poprawek otrzymaliśmy:

  • nowy moduł Google+ Profile – który ułatwia podlinkowanie autora wpisu do profilu na Google+, dzięki czemu w wynikach szukania wyszukiwarki Google obok wpisu będzie widnieć nasze zdjęcie oraz nasze podlinkowane imię i nazwisko (chodzi o Google Autorship). Dodatkowo pod wpisami zostanie dodany taki oto widget, z pomocą którego odwiedzający będą mogli dodać nas do swoich kręgów.

google-plus

  • nowy moduł VideoPress – integracja z usługą VideoPress umożliwiającą utworzenie własnego serwisu wideo, usługa ta jak i inne produkcji Automattic jest płatna (jest darmowy plan ale mocno ograniczony). Tutaj można zapoznać się z cennikiem oraz dowiedzieć się więcej o samej usłudze: http://store.wordpress.com/bundles/.

  • moduł komentarzy otrzymał logowanie via Google+ (choć to akurat już było dostępne wcześniej 😉

  • nowy widget do wyświetlenia galerii zdjęć w 4 różnych stylach

  • w module Dzielenie się przycisk Google +1 został zamieniony na Google+ Share

  • moduł Shortcodes wzbogacony został o wklejanie postów z Facebooka i Google+ oraz możliwość wklejenia terminów z Google Calendars, dokumentów z Google Documents i map z Google Maps.

? http://wordpress.org/plugins/jetpack