Przejmij kontrolę nad ładowaniem CSS i JS za pomocą Gonzalesa

Na stronie głównej ładowane są pliki CSS/JS potrzebne tylko na stronach pojedynczych wpisów? A na stronach pojedynczych wpisów ładowane są pliki CSS/JS potrzebne tylko na unikalnych stronach jak formularz kontaktu czy strona portfolio? Skontaktuj się z Gonzalesem, przyjdzie, pomoże i odchudzi strony.

Wiele motywów i wtyczek jest tak skonstruowanych, że niezależnie czy na danej stronie dany plik css i/lub js jest potrzebny czy nie, jest ładowany. Wystarczy niekiedy niewielka ilość wtyczek działających po stronie odwiedzającego i z pozoru niezbyt rozbudowany motyw aby tych plików CSS/JS zebrała się całkiem pokaźna gromadka. A im mniej plików CSS/JS do załadowania, tym mniej żądań, mniejsza waga i szybsze ładowanie strony.

Lekarstwo na otyłość

Ostatnio testowałem jedną wtyczkę o nazwie Gonzales, która umożliwia wykluczenie zbędnych plików css/js z ładowania na danej podstronie lub wykluczenie z innych stron ale pozostawienie na danej podstronie. W efekcie przykładowo na stronie portfolio ładowane są pliki galerii, filtrowania czy lightboxa ale na pozostałych podstronach już nie oraz nie są ładowane pliki wtyczki Contact Form 7 potrzebne tylko na podstronie z formularzem kontaktu.

Gdy sobie tak odchudzimy podstrony i dodatkowo to co zostanie scalimy i skompresujemy to otrzymamy bardzo fajny finalny rezultat, który jest wart poświęconego czasu. Szczególnie, że teraz nie tylko chodzi o odwiedzających ale i roboty wyszukiwarek, w tym numer 1 – Googlebot. Nie tylko trzeba mieć stronę przyjazną urządzeniom mobilnym ale i witryny muszą być lekkie i szybko się ładować aby w wynikach wyszukania (na razie ponoć tylko w mobilnych wynikach) nie mieć obniżanych pozycji lub przypiętych zniechęcających do kliknięcia etykiet.

Sposób dawkowania

Gonzales jest łatwy w okiełznaniu, w razie czego do wtyczki jest załączona dokumentacja. Instalacja nie odbiega od standardów – wgraj, włącz i gotowe. A wykluczenie z ładowania plików CSS/JS na danej podstronie bardzo łatwe. Jak bardzo łatwe?

Mamy podstronę z formularzem kontaktu, na której wykorzystana została wtyczka Contact Form 7. Chcemy aby pliki CSS/JS tej wtyczki były ładowane tylko na tej podstronie. W tym celu:

  • wchodzimy na podstronę kontaktu
  • u góry na pasku narzędzi najeżdżamy kursorem na menu Gonzales, po czym otrzymujemy listę wykrytych plików CSS/JS na obecnie wyświetlonej podstronie
  • najeżdżamy na JS contact-form-7 i w kolejnym rozwiniętym menu klikamy na Wyłącz wszędzie oraz Włącz na obecnej stronie
  • to samo robimy dla CSS contact-form-7

gonzales example contact form 7

I tyle, prawda, że proste? Wchodzimy na daną podstronę i robimy porządek.

Gonzales nie jest wtyczką z nadmiarowym zestawem opcji i funkcji. Posiada tylko co niezbędne do tego do czego została stworzona. To menu widoczne na górnym pasku narzędzi to jedyny ślad po aktywacji tej wtyczki, po stronie kokpitu nie ma żadnej strony konfiguracji czy innego typu strony, którą można lub trzeba odwiedzić aby nanieść jakieś ustawienia/informacje. Przynajmniej w obecnej wersji tak jest.

Cena

Wtyczka jest płatna, jej koszt jest uzależniony od licencji. Do wyboru mamy trzy typy licencji:

  • licencja na 1 witrynę – 29 dolarów (obecnie trwa promocja i można kupić w cenie 10 dolarów)
  • licencja do 5 witryn – 39 dolarów
  • licencja na nielimitowaną ilością instalacji – 99 dolarów

Sprzedaż odbywa się z poziomu strony autora wtyczki – tomasz-dobrzynski.com – tak autorem jest rodak! Także w razie pytań, sugestii czy problemów w działaniu można śmiało pisać po polsku 😉