Projekt Argo: Argo Links - idealna wtyczka do tworzenia prasówek

Projekt Argo: Argo Links – idealna wtyczka do tworzenia prasówek

Jest sporo ciekawych wtyczek, których z jakiejś przyczyny nie znajdziemy w oficjalnym repozytorium WordPress.org a które są naprawdę interesujące i pomocne. Tak jak te, które stworzono w ramach projektu Argo (nie, nie chodzi o film Operacja Argo ;).

Na początek najpopularniejsza z nich – Argo Links – która w kilka dni obiegła znaczną część serwisów traktujących o WordPressie. Początkowo wtyczka ta miała kilka wad jak np: brak możliwości zmiany domyślnego członu adresu url ale w obecnej wersji to poprawiono.

 

Czym jest Argo Links?

To dwa osobne ale połączone rodzaje wpisów oraz skryptozakładka działająca tak jak ta w standardzie w WordPressie – PressThis (Narzędzia > Dostępne narzędzia). Całość sprawia, że ta wtyczka nadaje się idealnie do serwisów gdzie tworzone są np: cotygodniowe prasówki z najciekawszymi tekstami tygodnia. Jednym rodzajem wpisów dodajemy ciekawe artykuły w formie tytuł / krótki opis / link (tutaj wkracza do akcji skryptozakładka), a drugim rodzajem wpisów łączymy wcześniej dodane wpisy i otrzymujemy zestawienie wpisów 🙂

Jak to działa?

Pierwsza czynność po instalacji tej wtyczki jaką powinniśmy zrobić to dodać czy raczej przeciągnąć na pasek zakładek naszej przeglądarki skryptozakładkę Argo Link This! – znajdziemy ją w pierwszym rodzaju wpisów jak ta wtyczka tworzy. Kolejny krok to udanie się do ustawień tej wtyczki i zmianę domyślnego pierwszego członu adresu url, który domyślnie nazywa się argolinkroundups.

Teraz zaczyna się magia 😉

Podczas buszowania po sieci natrafiamy na ciekawy artykuł, który chcemy dodać do takiego zestawienia np: tekstów tygodnia. W tym celu zamiast odwiedzać kokpit czy zapisywać sobie taki adres url w ulubionych przeglądarki (lub w jakieś web appce – Pocket, Kipt etc.), klikamy przeciągniętą wcześniej skryptozakładkę Argo Link This!.

bookmarklet-popup

Tytuł i pole URL są wypełnione automatycznie, podobnie jak pole opisu jeżeli przed kliknięciem skryptozakładki zaznaczymy jakiś fragment tekstu otwartej strony. Następnie dodajemy Źródło oraz Tagi i klikamy Publikuj. Wpis zachowany, okienko zamknięte, wracamy do buszowania po sieci. 

To co dodamy jest widoczne na liście wpisów pierwszego rodzaju wpisów – Argo Links.

links-dashboard

Jak już uzbiera się nam kolekcja wpisów do zestawienia, wchodzimy do drugiego rodzaju wpisów – Link Roundups – i dodajemy nowy wpis. Piszemy tytuł, następnie opis zestawienia i przechodzimy do specjalnego metaboxu, który znajduje się na dole pod głównym polem na treść. Zawiera on listę (z filtrowaniem i paginacją) wszystkich wpisów z pierwszego rodzaju wpisów – Argo Links – czyli wszystkie wpisy jakie dodaliśmy przez skryptozakładkę.

recent-roundup-links

Zaznaczamy wszystkie wpisy lub tylko wybrane, klikamy Send links to editor window i wuala, zestawienie tekstów gotowe.

link-roundup-heading

Plusy są takie, że przy przygotowywaniu takiego zestawienia nie musimy otwierać uprzednio zapisane artykuły, bo ich tytuły, adresy url i opisy/podsumowania zapisujemy na bieżąco poprzez skryptozakładkę tej wtyczki. A następnie rach ciach i cała lista dodana do wpisu z zestawieniem. 

Niestety są też minusy, skryptozakładka nie umożliwia dodania zdjęcia czy grafiki (choć w źródle jest pole dodania – obecnie ukryte 😉 do danego podsumowania a jej pole na opis zawiera czysty (niesformatowany) tekst. Ale jeżeli to nie stanowi problemu a chcemy sobie ułatwić i przyspieszyć tworzenie tego typu zestawień, Argo Links jak znalazł.


 

Wtyczka Argo Links jest dostępna na GitHubie, poniżej bezpośrednie odesłanie:

https://github.com/argoproject/argo-links (pobieramy klikając ZIP obok Clone in Windows)

Strona wtyczki https://github.com/argoproject/argo-links