„Po prostu pisz” z porcją dodatkowych przycisków

Wraz z WordPressem w wersji 3.2 zawitała funkcja pełnoekranowego tworzenia treści wpisów „Po prostu pisz” zarówno w trybie wizualnym jak i HTML. Taki tryb odpalamy przyciskiem „Pełny ekran” na pasku narzędzi.

„Po prostu pisz” sprawia, że pisze się nam lepiej bo nic nas nie rozprasza, wszystkie metaboxy, paski menu są schowane, nawet sam pasek narzędzi edytora i obramowanie pola na tytuł i główną zawartość. Otrzymujemy w ten sposób kompletnie czystą stronę, na której widnieje tylko treść wpisu i dodane do niej media.

Niestety ten WordPressowy tryb pełnoekranowy w przeciwieństwie do pełnoekranowego trybu jaki oferuje sam edytor TinyMCE ma kilka wad:

  • zestaw podstawowych przycisków i wsio
    – brak możliwości wyłączenia zanikania obramowania obszaru na tytuł i treść
    – brak możliwości wyłączenia chowania paska narzędzi
    – brak ustawień jakie przyciski mają być dostępne a jakie nie

Czwartkowa nowość wśród wtyczek na WordPress.org o nazwie Just Writing sprawia, że ten tryb pełnoekranowy możemy bardziej pod siebie ustawić. Przede wszystkim możemy ustawić jakie przyciski (tylko standardowe, przyciski wtyczek nie są obsługiwane) na pasku narzędzi mają być dostępne (dotyczy edytora wizualnego) i czy pasek narzędzi ma się chować czy być stałe widoczny. Prócz tego możemy wyłączyć przycisk podglądu wpisu i przełącznik edytor wizualny / edytor tekstowy oraz wyłączyć zanikanie obramowania obszaru na tytuł i treść. Dodatkowo Just Writing zamienia link „Powróć do normalnego widoku” na przycisk o nazwie Exit i umieszcza go po prawej stronie obok przycisku

Równie fajna sprawa to to, że ustawienia tej wtyczki nanosi się na stronie edycji profilu, czyli każdy redaktor może spersonalizować ustawienia pod siebie a gdyby któryś z użytkowników nie chciał korzystać z tej wtyczki to w ustawieniach jest przycisk wyłączenia Just Writing.

Tak wygląda tryb pełnoekranowy z zainstalowaną wtyczką Just Writing i domyślnymi ustawieniami.

Just Writing

http://wordpress.org/plugins/just-writing