Najpopularniejsze wpisy wraz z ilością odwiedzin w postaci widżetu

Jedna z najnowszych wtyczek do WordPressa jaka zagościła w oficjalnym repozytorium WordPress.org powinna zainteresować korzystających z WordPress Stats (czyli usługi oferowanej w ramach pakietu Jetpack) i to bardzo. Mowa o Jetpack Post Views – wtyczka, która generuje widżet z listą najpopularniejszych postów na naszym blogu wraz z ilością wyświetleń.

Dane do wygenerowania takiej listy są pobierane z WordPress Stats i tu aby oficjalny system statystyk do WordPressa działał na naszej stronie (z pominięciem blogów działających na platformie WordPress.com gdzie WordPress Stats działa domyślnie) musimy zainstalować pakiet JetPack. Wcześniej można było posłużyć się wtyczką WordPress.com Stats ale zakończyła żywot wraz z udostępnieniem wtyczki Jetpack.

Po zainstalowaniu wtyczki Jetpack Post Views aby widżet generował nam wspomnianą listę popularnych postów, musimy wykonać następujące czynności:

  • logujemy się na WordPress.com
  • wchodzimy na https://apikey.wordpress.com
  • kopiujemy podany tam między znakami cudzysłowu klucz
  • na stronie ustawień widgetów naszego bloga przesuwamy Jetpack Post Views Widget do wybranego regionu
  • w ustawieniach tego widżetu mamy pole WordPress Api Key – to do niego wklejamy skopiowany wcześniej klucz

screenshot-jetpack-views-01

Pozostałe kroki to zmiana tytułu widżetu, zmniejszenie lub zwiększenie ilości wyświetlanych tytułów popularnych postów (domyślnie 5) i zaznaczenie czy mają się wyświetlać ilości wyświetleń obok każdego tytułu (domyślnie opcja wyłączona).

I to tyle, od tej pory mamy widżet z ilością wyświetleń dla poszczególnych postów aktualizowany co godzinę, który wygląda tak:

screenshot-jetpack-views-02

Ale… Jetpack Post Views ma jeszcze coś w zanadrzu – umożliwia w dowolnym miejscu na stronie wklejenie ilości wyświetleń aktualnie wyświetlonego wpisu (nawet gdy sam widżet (nie wtyczkę) wyłączymy). Aby tego dokonać wystarczy wkleić w single.php przykładowo obok kategorii następujący kod:

https://gist.github.com/DMati/7774462643dded0ca5ec958fd1da7138

I wuala. Dwa w jednym. I ilość wyświetleń danego posta i lista popularnych wpisów. Choć szkoda, że autor nie pokusił się o włączenie wyświetlania miniatur jak to robi widżet Popularne wpisy i strony z pakietu JetPack.

Strona wtyczki http://wordpress.org/extend/plugins/jetpack-post-views