Leasing na start?

Leasing na start firmy

Firmy zaczynające swoją działalność gospodarczą oprócz świetnego pomysłu na biznes, zapału i chęci wyjątkowo potrzebują kapitału na rozruch. Jeśli nie ma oszczędności lub hojnego inwestora pozostają instrumenty finansowania zewnętrznego takie jak: kredyt, pożyczka czy leasing dla nowej firmy. Czy leasing na start to dobry pomysł i czy łatwo go otrzymać?

Leasing? Na pewno łatwiej!

Leasing dla nowej firmy jest „łatwiejszy” w osiągnięciu niż kredyt czy pożyczka bankowa. Wynika to ze specyfiki leasingu, kiedy leasingobiorca udziela leasingu na przedmiot (samochód, maszynę, urządzenie) pozostając właścicielem tegoż przedmiotu. Jest to czasami wystarczające zabezpieczenie dla leasingodawcy, żeby zdecydować się na udzielenie leasingu na start firmy. Trzeba wziąć pod uwagę, że łatwiej będzie wziąć leasing na samochód służbowy niż na skomplikowaną, unikalną i dedykowaną jednej firmie linię produkcyjną. W czym rzecz? Oczywiście leasingodawcy oceniają ryzyko inwestycji i dużo łatwiej „zniosą” niepowodzenie biznesowe swojego klienta w przypadku zwykłego auta niż skomplikowanego urządzenia – łatwiej dysponować, na zabezpieczenie leasingu dla nowej firmy, samochodem niż unikalną maszyną. Generalnie jednak leasingodawcy wymagają zdecydowanie mniej niż banki. Procedury są prostsze i krótsze. Nie zawsze leasing na start firmy można wziąć w 100%, bez wpłaty własnej. Natomiast zawsze ocena wiarygodności leasingobiorcy jest indywidualna. Negocjować trzeba i należy np. cykliczność spłat rat leasingowych uwzględniając np. sezonowość czy wręcz odwlekając spłaty, aby wygenerować obroty/zysk w nowej firmie.

Zmniejszyć ryzyko – klucz w leasingu dla nowych firm.

Nowe firmy, zwłaszcza chcące inwestować w innowacyjne rozwiązania, powinny zainteresować się instrumentami finansowymi, w których ryzyko jest zmniejszone. Tzw. RSI (risk share instruments) to po prostu kapitał dostępny w ramach dzielenia się ryzykiem podmiotów udzielających finansowania. Dzieląc ryzyko chętniej udzielają finansowania. Jedną z niewielu firm leasingowych w Polsce oferującą finansowanie w ramach RSI jest Raiffeisen-Leasing Polska gdzie minimalna wartość finansowania wynosi 104 tys. PLN, a maks. 4 mln PLN. Program finansowania jest nastawiony na firmy z sektora MSP chcące inwestować w innowacje, badania i patenty gospodarcze. Można liczyć na opiekę i doradztwo w ubieganiu się o kapitał, a spełnienie wymogów otrzymania leasingu na start zwykle okazuje się dużo łatwiejsze niż się powszechnie sądzi