Niektóre blogi i serwisy informacyjne wyświetlają w bocznych sidebarach lub innych miejscach na stronie mikroblogi, na których widnieją krótkie posty z odesłaniami do wewnętrznych/zewnętrznych stron.
Taki mikroblog możemy dodać raz dwa za pomocą wtyczki Kush Micro News. Instalacja jest typowa dla wtyczek WordPress, wgrywamy na serwer, na stronie zarządzania wtyczkami włączamy i możemy ruszać z publikacją mikro wpisów.
Nietypowe jest natomiast magazynowanie wpisów. Autor wtyczki nie korzysta tutaj z API tworzenia niestandardowych typów wpisów ale z własnego rozwiązania i oddzielnej tabeli w bazie danych. To oznacza, że te mikro wpisy są dla WordPress i dodatkowych wtyczek niewidzialne. WordPress nie generuje kanału RSS (sama wtyczka też nie), strony archiwum czy bezpośrednich odnośników do poszczególnych wpisów (sama wtyczka też nie) a przykładowo Jetpack nie będzie wysyłał poszczególnych wpisów do serwisów społecznościowych. Jeżeli Ci to nie przeszkadza to zapraszam do kolejnego akapitu.
Formularz dodania wpisu
Skoro to formularz do mikro wpisów to i sam formularz jest mikro, a poszczególne pola nie są oznaczone jako wymagane, także możemy dodać tylko tytuł i link, tylko treść i link albo tylko tytuł i/lub treść albo sam link.
W formularzu mamy pole wyboru kategorii ale te kategorie działają nieco inaczej niż kategorie do których przypisujemy normalne wpisy. Też służą do grupowania wpisów ale nigdzie się nie wyświetlają, są tylko do użytku wewnętrznego, gdybyśmy chcieli prowadzić kilka niepowiązanych ze sobą mikroblogów – mak 5 może być takich blogów.
Zarządzanie mikro wpisami
Strona zarządzania dodanymi wpisami również skromna. Zwykła lista dodanych wpisów i przycisk edycji oraz usunięcia.
Edycja danego wpisu wygląda podobnie jak Szybka edycja na stronie zarządzania normalnymi wpisami, czyli bezpośrednio pod danym wpisem.
Wyświetlenie mikro wpisów
Do użytku mamy dwie opcje, pierwsza to wykorzystanie shortcode i wklejenie w wybranym miejscu listy wpisów naszego mikrobloga, a druga z opcji to wyświetlenie mikrobloga poprzez widget.
Zarówno shortcode jak i widget pozwala na ustalenie maksymalnej liczby wpisów, wyłączenie wyświetlania nazwy listy i wybranie z której kategorii wyświetlać wpisy.
Personalizacja
Pod względem działania oraz kwestie wizualne nieco możemy dostosować pod siebie. Głównie wygląd.
- domyślna maksymalna wartość liczby wpisów do wyświetlenia (tylko shortcode)
- paginacja w formie poprzednie/kolejne czy „ładuj więcej”
- domyślna nazwa listy wpisów
- kolorystyka nazwy listy wpisów – kolor tekstu, kolor tła pod nazwą, kolor tła całego nagłówka – na sztywno zdefiniowane kolory do wybrania
- anchor adresu url – tekst pod którym schowany jest podany link w formularzu dodania wpisu
- kolorystyka wpisów – kolor tytułu, kolor treści, kolor linka
- wyłączenie kolorowych bocznych obramowań wpisów
- wyłączenie wyświetlania zielonego tła po najechaniu na link
- wyłączenie wycinania znaczników HTML, domyślnie treść wpisu jest zamieniana na czysty tekst
- włączenie dostępu do formularza dodawania wpisu użytkownikom o randze Redaktor
- import i eksport mikro wpisów