Komentarze Facebooka, Google+, Disqusa, a może wszystko naraz?

Domyślny system komentarzy w WordPressie można łatwo rozbudować o możliwość logowania via social media, można też bezproblemowo dodać zapisy na mailowe powiadomienia o nowych komentarzach czy odpowiedziach do naszego komentarza. Ale większość decyduje się na Disqusa, który ma to wszystko, a mniej liczna liczba właścicieli stron na komentarze Facebooka. Na obecnie nieoficjalną adaptacja komentarzy Google+ w naszym rodzimej sieci chyba mało kto się na razie zdecydował, jeżeli w ogóle ktoś się zdecydował.

I tu jest problem, bo gdy jest duży wybór to i trudna decyzja do podjęcia – na który system komentarzy się zdecydować? Każdy ma swoje zalety i wady. Domyślny system komentarzy? Trzeba będzie zainstalować powiadomienia, logowania via Facebook, Google+, Twitter(?)… aby było funkcjonalnie i uniwersalnie… początkującego użytkownika może to przerosnąć. Disqus? Ma wszystko w jednym ale czasami się wolno ładuje, nie będzie nam działać wyświetlanie na bieżąco ilości komentarzy w skrócie i w pełnej wersji wpisu (pomijając sam widget komentarzy Disqusa), chyba, że CRON będzie pracować w pocie czoła i synchronizować komentarze Disqus=> WordPress. No tak ale Disqus ma własny patent na wyświetlanie ilości komentarzy, więc jest OK. Nie do końca, nadpisze wyświetlanie ilości komentarzy np: Komentarzy: 5 ale na własny tekst Dodanych 5 komentarzy i 10 reakcji , który po prostu jest za długi i np: rozwali nam widgety. Od niedawna można zmienić tekst w ustawieniach naszego konta na Disqus.com, ale tak czy tak jesteśmy zmuszeni do wyświetlania i ilości komentarzy i ilości reakcji do wpisu. Komentarze Facebooka? Nie są zbyt funkcjonalne a moderacja takich komentarzy to ogólnie porażka. Komentarze Google+? Na obecną chwilę Google włączył je na swojej platformie blogowej – Blogger, ale nie udostępnił oficjalnie możliwości ich instalowania poza nią na dowolnej stronie. Więc mamy tu doczynienia z nieoficjalnymi, autorskimi próbami adaptacji tych komentarzy.

Dla osób, które nie mogą podjąć ostatecznej decyzji lub chcąc mieć i to i to powstała wtyczka Social Comments, za jej pomocą dodamy do naszych wpisów wspomniane wyżej wszystkie 4 systemy komentarzy – domyślne, Facebooka, Google+ i Disqusa. Wszystkie 4? Na raz? Niezły hardcore!

Social Comments rozdziela poszczególne systemy komentarzy między osobne zakładki, więc nie wyświetlają się jeden pod drugim jak to robi np: serwis Dziennik Internautów z komentarzami od Facebooka i Disqusa 😉

Social Comments 03

Te ikonki zakładek jak i same nazwy zakładek można zmienić na inne.

Social Comments 02

Wtyczka ta umożliwia również dowolne ułożenie ich kolejności czy włączenie tylko wybranych systemów komentarzy, a to oznacza, że można sobie włączyć np: tylko system komentarzy Facebooka i Google+.

Social Comments 01

W efekcie możemy sobie ustawić pod wpisem komentarze tylko z dwóch społecznościówek – Facebook i Google+. Przyjrzeliśmy się swoim statystykom na stronie, wyszło nam, że z nich mamy największy ruch, ich użytkownicy są non stop zalogowani = użytkownicy Facebooka komentują w jednej zakładce a użytkownicy Google+ w drugiej zakładce – nie takie głupie, prawda?

Tak przy okazji i w temacie, wtyczka Social Comments dopiero co zagościła na WordPress.org a jej autor już zebrał pierwszą negatywną ocenę, za ponoć „podkradnięcie” kodu do wyświetlania komentarzy Google+ z innej wtyczki – Google+ Comments for WordPress, która liczy sobie już przeszło 5000 pobrań.

 http://wordpress.org/plugins/social-comments