Jaki komputer dla web developera – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dzięki upowszechnieniu się pracy zdalnej oraz outsourcingowi w branży IT coraz więcej web developerów pracuje w domu. Praca programisty nie należy do najłatwiejszych, a kiepski sprzęt na pewno jej nie ułatwia. Warto zadbać więc o solidny laptop, który pozwoli na szybką i bezproblemową pracę.

Dzięki upowszechnieniu się pracy zdalnej oraz outsourcingowi w branży IT coraz więcej web developerów pracuje w domu. Praca programisty nie należy do najłatwiejszych, a kiepski sprzęt na pewno jej nie ułatwia. Warto zadbać więc o solidny laptop, który pozwoli na szybką i bezproblemową pracę.

W artykule podpowiadamy, jaki komputer wybrać do pracy web developera. Porównamy komputery stacjonarne i mobilne, napiszemy, czym powinien charakteryzować się sprzęt do zdalnej pracy programisty, a także na jakie cechy zwrócić uwagę.

Komputer dla web developera – stacjonarny czy mobilny?

Obecnie zdecydowana większość programistów – zarówno tych, którzy pracują w biurach, jak i zdalnych deweloperów – wybiera komputery mobilne. Pozwalają one na zmaksymalizowanie wydajności oraz umożliwiają bezproblemowy transport przy jednoczesnym wysokim poziomie komfortu pracy.

Dobrze dobrany notebook lub ultrabook poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami deweloperskimi, a duża matryca i wygodna pełnowymiarowa klawiatura znacznie umilą pracę.

Podstawowym plusem komputerów stacjonarnych są większe monitory, które najczęściej do nich podłączamy, a także niskie ceny zakupu dobrych i wydajnych jednostek. Podobny poziom wygody uzyskamy jednak, podłączając mobilny komputer do zewnętrznego monitora. W ten sposób nie musimy rezygnować z mobilności i połączymy najlepsze zalety obydwu rozwiązań.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki laptop będzie najlepszy do pracy web developera, odwiedź forum komputerowe. Tego typu miejsca gromadzą specjalistów oraz zaznajomionych z rynkową ofertą użytkowników, którzy służą pomocą i na pewno pomogą dopasować komputer od Twoich preferencji.

Komputer dla web developera – czym powinien się charakteryzować?

Skupimy się na komputerach mobilnych. Obecnie mało który web developer decyduje się na kupno komputera stacjonarnego do swojej pracy. Producenci często wychodzą naprzeciw tej grupie odbiorców i oferują gotowe rozwiązania i konstrukcje umilające pracę koderów. Warto rozejrzeć się za rankingami najlepszych komputerów do programowania – często wymieniane są w nich cieszące się największą popularnością sprzęty.

Komputer dla web developera powinien spełniać kilka istotnych cech, które uczynią pracę łatwiejszą, szybszą i wygodniejszą. Do podstawowych z nich możemy zaliczyć odpowiednio mocne podzespoły. Nikt z nas nie lubi czekać na długie renderowanie grafik, aplikacji czy pisanych programów.

Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który nie tylko obecnie dobrze poradzi sobie z wykonywanymi na nim pracami programistycznymi i związanymi z pracą dewelopera, ale również postawić na sprzęt przyszłościowy, którego podzespoły zbyt szybko się nie „przeterminują”.

  • Procesor i RAM

Dobrym rozwiązaniem będą konstrukcje wyposażone w dwu lub czterordzeniowe procesory Intel Core i3, lub i5, wspierane minimum 4 GB pamięci operacyjnej. Warto postawić na rozsądną ilość 8 GB, które pozwolą na wydajniejszą pracę – zwłaszcza jeśli nasz komputer musi poradzić sobie z wieloma procesami naraz.

  • Pamięć wewnętrzna

Pamięć wewnętrzna schodzi obecnie na drugi plan. Rozwijanie się usług hostingu, przetrzymywania, czy współdzielenia danych w chmurze, sprawia, że wielu web developerów nie wykorzystuje nawet połowy posiadanej pamięci dyskowej w notebookach, czy ultrabookach. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zaoszczędzić na tym parametrze, poczytaj jakiś blog technologiczny, w którym web developer lub inny programista opisuje swoje doświadczenia z usługą chmury.

  • Karta graficzna

Zewnętrzna karta graficzna w przypadku pracy web developera jest zbytkiem łaski. Charakter pracy tego typu programistów nie wymaga tak dużych możliwości obsługi grafiki i bez problemu poradzą sobie konstrukcje wyposażone w zintegrowane układy GPU.

  • Matryca

Bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Laptopy dla web developerów powinny być wyposażone w odpowiednio duży ekran ułatwiający pracę. Trwa wiele zażartych dyskusji związanych z wielkością matrycy, które pochłaniają niejedno forum komputerowe. Wielu aktywnych web developerów zaznacza, że najlepsze połączenie mobilności z wygodą pracy dają komputery mobilne posiadające 15,6-calowe matryce. Obecnie jednak daje się zauważyć trend wybierania nieco większych konstrukcji, głównie +/- 17-calowych.

Głównym miejscem pracy web developera jest biuro lub dom. Bez trudu nawet wątły programista poradzi sobie z transportem 17-calowych laptopów. Niecałe 2 cale w przypadku ekranu robią sporą różnicę w komforcie pracy. Podobne opinie zaserwuje nam niejeden blog związany z komputerami mobilnymi lub osprzętem wykorzystywanym przez programistów.