Jaka różnicy pomiędzy CMS i SaaS do tworzenia stron www?

Jeśli planujecie stworzyć swoją pierwszą stronę www na pewno byli zaskoczeni szerokim wyborem rozwiązań do realizacji tego celu. Do Państwa użytku dostępne są różne systemy zarządzania treścią oraz gotowe serwisy internetowe pozwalające zbudować stronę za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”. Ale jakie z tych rozwiązań wybrać? Jeśli też jesteście zainteresowani podanym pytaniem, zapraszam do bliższego zapoznania się z dzisiejszym tematem. Określimy w nim pojęcia CMS i SaaS oraz przedstawimy kluczowe wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu będą Państwo mogli zrozumieć, jaką platformę potrzebujecie do tworzenia własnego projektu internetowego.

Czym są systemy zarządzania treścią?

Systemy zarządzania treścią oraz CMS (skrót od angielskiego Content Management System) to w prostym określeniu strona internetowa, posiadająca panel administracyjny. Za jego pomocą można szybko dodawać zawartość, rozszerzać funkcjonalność strony oraz zmieniać jej wygląd. Oprócz tego większość CMS pozwala automatycznie odnawiać oprogramowanie z panelu administracyjnego.

Wszystkie systemy zarządzania treścią można podzielić na:

  • Systemy o „otwartym kodzie źródłowym” („Open Source”), które można używać bezpłatnie do budowania stron www. Oprócz tego dostęp do kodu pozwala deweloperom  tworzyć własne rozszerzenia i szablony i dzielić się z nimi z innymi użytkownikami. Stąd szeroki wybór dodatków i templatek dla takich CMS. Jednak otwarty kod źródłowy pozwala cyberzłodziejom wykorzystywać podatności systemu do włamań na strony użytkowników. Dlatego warto ciągle aktualizować system i używane dodatki.
  • Systemy o „zamkniętym kodzie źródłowym”, tworzone i rozwijane jako produkty danych firm. Takie CMS stosowane są przez ograniczoną liczbę użytkowników, stąd lepiej zabezpieczone od różnych włamań wewnętrznych. Jednak koszt utrzymania systemu o „zamkniętym kodzie źródłowym” wymaga większych wydatków. Dlatego podane rozwiązanie jest wybierane przez firmy dla których ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo.

Oprócz tego systemu zarządzania treścią można rozdzielić według stref ich zastosowania, np. CMS do tworzenia blogów, e-sklepów oraz stron edukacyjnych. Chociaż takie CMS jak WordPress, Joomla! oraz Drupal można stosować do tworzenia różnych typów stron. Jest to możliwe dzięki szerokiemu wyborowi różnych dodatków rozszerzających możliwości takich systemów.

A teraz wydzielimy kluczowe wady i zalety systemów zarządzania treścią o „otwartym kodzie źródłowym”:

Zalety CMSWady CMS
Pełny dostęp do kodu źródłowego pozwala w dowolny sposób dostosować wybrany system do potrzeb projektu.Złożona instalacja i konfiguracja strony. Musicie Państwo posiadać wiedzę techniczną dla tworzenia strony www.
Łatwy do zrozumienia kod, dobrze zorganizowany.Zarządzanie witryną może być skomplikowane ponieważ jest zaprojektowane dla podstawowego poziomu umiejętności technicznych
Wsparcie ze strony społeczeństwa. W Internecie można znaleźć fory tematyczne poświęcone wybranemu CMS. W taki sposób możecie Państwo poszukiwać rozwiązania dla wynikających problemów.Dobre szablony i rozszerzenia są płatne. Więc musicie uważać na to planując budżet dla swojego projektu.
Szeroki wybór rozszerzeń. Oprócz tego wiele dodatków lub widżetów dostępne są bezpłatnie.Włamania na strony. I chociaż deweloperzy CMS ciągle przygotowują aktualizację, gdzie naprawiają możliwe podatności w kodzie systemu, włamania nadał są zdarzają. Dlatego musicie ciągle pamiętać o aktualizacji witryny i robić kopie zapasowe strony i bazy danych.
Szeroki wybór szablonów. Wiele z nich dostępne są za darmo.
Niski koszt utrzymania strony: typowe opłaty za hosting wynoszą od 5 do 15 dolarów miesięcznie.
Klient jest właścicielem witryny, więc może jej przenieść lub hostować w dowolnym miejscu i ma dostęp do całego kodu.

Czym są SaaS?

Software as a Service w skrócie SaaS (z ang. oprogramowanie jako usługa) to taki model chmury obliczeniowej, który zapewnia użytkownikom możliwość łączenia się z aplikacjami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu i korzystania z nich. W przypadku SaaS do tworzenia stron www użytkownik otrzymuje dostęp do platformy posiadającej niezbędne elementy (bloki) do realizacji witryny. Jemu pozostaje tylko ich ustawić (przesunąć za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”) i skonfigurować w odpowiedniości do własnych potrzeb. Przy tym użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do kodu i nie musi posiadać żadną widzę techniczną.

Przejrzymy główne wady i zalety platform SaaS do tworzenia stron internetowych.

 Zalety SaaSWady SaaS
Automatyczna aktualizacja oprogramowania. Twórcy platformy aktualizują oprogramowanie centralnie, więc musicie to robić samodzielnie.Brak prawa własności. Klient nigdy nie jest właścicielem witryny.
Szybkie i łatwe tworzenie strony. Obecność wizualnego edytora i gotowych elementów pozwala zbudować stronę www w jeden klik myszką.Brak możliwości przeniesienia strony na inny serwis lub hosting. Jeśli będziecie chcieli Państwo użyć inne rozwiązanie musicie założyć stronę od zera.
Proste zarządzanie stroną. Interfejs popularnych platform jest przyjazny dla użytkownika i zaprojektowany w taki sposób, aby osoby początkujące mogli szybko go ogarnąć.Wyższy koszt utrzymania strony. Kwota za korzystanie z platformy SaaS jest pobierana miesięcznie lub rocznie. Ona jest wyższa niż wartość utrzymywania hostingu i CMS typu „Open Source”.
Obecność rozszerzeń. Możecie w prosty sposób rozszerzać funkcjonalność strony. Większość platform oferuje własne rozszerzenia za darmo.Ograniczona personalizacja. Brak dostępu do kodu uniemożliwia wprowadzenie własnych zmian do istniejących elementów (bloków). Stad problem realizacji nietypowych stron.
Obecność szablonów. Możecie szybko zmienić wygląd strony za pomocą dostępnych szat graficznych. Do użytku mogą być dostępne również darmowe jak i płatne templatki, np. szablony „Shopify Polska”.
Lepsze bezpieczeństwo strony. Brak dostępu do kodu uniemożliwia cyberzlodziejom znalezienie „exploitów” (błędów programistycznych) dla włamań.
Wsparcie techniczne. Możliwość otrzymać kwalifikowaną pomóc techniczną od serwisu przy pojawieniu jakichkolwiek problemów podczas tworzenia strony

Na obecną chwilę rynek stron internetowych szybko się rozwija oferując użytkownikom rozbudowane instrumenty do budowania własnych witryn. Przy tym można zobaczyć rosnący interes internautów do platform SaaS, zwłaszcza w dziedzinie stron biznesowych oraz e-sklepów. Tak, na przykład, sklepów www zbudowanych na oprogramowaniu Shopify jest już więcej niż stron opartych na Magento (rys. 1). Chociaż jeszcze kilka lat temu podany CMS był liderem wśród rozwiązań dla e-commerce.

Popularność CMS według W3Techs.org

Rysunek 1. Popularność systemów zarządzania treścią a platform SaaS wśród użytkowników

Popularyzacja platform SaaS, związana przede wszystkim z łatwością tworzenia stron www, spowodowała deweloperów WordPress do przebudowy swego CMS. Aby dalej zostawać najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku, idzie praca nad realizacją nowego wizualnego edytora stron – Gunteberg. On ma na celu uprościć osobom początkującym tworzenia stron. Wystarczy dodać i ustawić niezbędne bloki dzięki metodzie „Przyciągnij i Upuść”.

Podsumowanie

Jak widać obecne CMS po mało wdrażają najlepsze cechy platform SaaS. Ze swojej strony rozwiązania SaaS stają coraz bardziej rozbudowane. Dzięki temu możecie budować nie tylko proste blogi czy witryny firmowe, a i bardziej skomplikowane projekty www. Dlatego wybierając rozwiązanie do realizacji strony musicie odpowiedzieć sobie na proste pytania:  Jaki budżet posiadacie dla tworzenia strony? Jakie umiejętności techniczne macie do realizacji projektu. Stąd właśnie wybierajcie najlepszą platformę dla siebie.

P.S. Wspieracie Państwo bardziej CMS czy platformom SaaS? Dlaczego?