Jak usunąć nieużywane obrazy w WordPress

Prowadzisz blog lub stronę na WordPress już od kilku lat? Wtedy na pewno możesz pochwalić dziesiątkami i nawet setkami wpisów oraz dużą biblioteką mediów. A czy wszystkie z tych obrazów stosowane są we wpisach i stronach? Jeśli usuwałeś artykuły lub edytowałeś zawartości tekstowe, w bibliotece na pewno zostały elementy graficzne, które nie są potrzebne. A każdy taki obraz zajmuje dodatkowe miejsce na hostingu, którego może katastroficznie braknąc dla innych mediów. Dlatego w tym wpisie pokażemy Ci jak szybko wyszukiwać i usuwać niepotrzebne obrazy ręcznie oraz za pomocą wtyczki.

Ręczne usunięcie obrazków z biblioteki mediów

Tradycyjnie zaczniemy z dostępnych funkcji WordPress. Przechodzimy do sekcji Media – Biblioteka (rys. 1), gdzie widoczne są wszystkie elementy graficzne załadowane na stronę.

Biblioteka mediów
Rysunek 1. Biblioteka mediów

Dalej przełączamy się w tryb listy i wybieramy filtr Niezałączone (rys. 2), który pokaże te obrazy, które niedodane są do wpisów.

Niezałączone obrazy
Rysunek 2. Niezałączone obrazy

Tylko warto zwrócić uwagę, że ten filtr także pokazuje elementy graficzne, które używane są np. w produktach WooCommerce. Dlatego musisz ostrożnie podchodzić do ich usunięcia. Zwłaszcza, gdy chodzi o masowe działania. Jeśli jesteś pewien, że wśród tych obrazów nie ma potrzebnych, możesz zaznaczyć wszystkie elementy i wybrać opcję Usuń na zawsze (rys. 3). W taki sposób wyczyścisz stronę od niezałączonych mediów.

Masowe usunięcie obrazów
Rysunek 3. Masowe usunięcie obrazów

Usunięcie obrazków za pomocą wtyczki

Przeprowadzić porządki na stronie można za pomocą dodatkowych wtyczek, które dostępne są na repozytorium WordPress. Jedna z takich wtyczek to Media Cleaner. Ona ma dobre oceny od użytkowników, jest często aktualizowana przez twórców oraz działa porwanie z motywami od TemplateMonster. Pokażemy jak za pomocą tego rozszerzenia szukać i usuwać niepotrzebne obrazy ze strony.

Najpierw zainstalujemy wtyczkę Media Cleaner. Zrobić to można bezpośrednio przez panel administracyjny WordPress: sekcja Wtyczki – Dodaj nową (rys. 4).

Instalacja wtyczki
Rysunek 4. Instalacja i aktywacja wtyczki

Po instalacji i aktywacji wtyczki na panelu administracyjnym pojawi się sekcja Meow Apps. Przechodzimy do rozdziału Media Cleaner (rys. 5).

Wtyczka Media Cleaner
Rysunek 5. Menu wtyczki Media Cleaner

Darmowa wersja wtyczki pozwala wyszukiwać elementy graficzne w bibliotece mediów, wpisach, wpisach meta, widgetach, logach i usuwać ich. Płatna wersja rozszerza możliwości Media Cleaner i wyszukuje niepotrzebne obrazy załadowane przez WooCommerce, ACF, BeaverBuilder, WPBakery, Elementor, Divi oraz Avada. Jest to bardzo przydatne, jeśli masz e-sklep oraz korzystasz z jednego z tych kreatorów pół i stron.

W naszym przypadku skorzystamy z darmowych opcje wtyczki. Dla początku sprawdzimy elementy graficzne, które można usunąć.  Dlatego zaznaczamy dostępne opcje z sekcji Scanning i klikamy w przycisk Access Media Cleaner Dashboard (rys. 6):

Ustawienie wtyczki Media Cleaner
Rysunek 6. Ustawienie wtyczki Media Cleaner

W nowym oknie klikamy przycisk Start scan i po ukończeniu wyszukiwania – Refresh. Wtedy na stronie pojawią się obrazy, które można usunąć (rys. 7).

Wyszukiwanie obrazów Media Cleaner
Rysunek 7. Wyszukiwanie obrazów za pomocą wtyczki Media Cleaner

Dalej można usunąć wszystkie elementy graficzne oraz wybrać potrzebne obrazy. Niestety w darmowej wersji obrazy używane w produktach WooCommerce także trafiły na listę. Dlatego musicie na to uważać usuwając pliki.

Warto zaznaczyć, że Media Cleaner nie śledzi wszystkie łącze do plików na stronie. Jeśli ładować banery reklamowe lub zdjęcia do nagłówku/tła za pomocą opcji personalizacji motywu, wtyczka ich uzna za problematyczne. Taki elementy nie trafią na listę obrazów proponowanych do usunięcia. Dlatego najlepiej dodawać wszystkie elementy graficzne przez bibliotekę mediów oraz za pomocą FTP.

Podsumowanie

Jeśli aktywnie prowadzić stronę na WordPress na pewno masz dużą bibliotekę mediów. Przy tym nie wszystkie z dostępnych obrazów używane we wpisach lub na stronach. Jednak one zajmują miejsce na hostingu, które może być potrzebne dla innych cełów. W tym przypadku możesz skorzystać z opisanych powyżej metod. Dzięki nim ręcznie oraz za pomocą wtyczki wyszukasz i usuniesz niepotrzebne obrazy.

P.S. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Więc jeśli masz lepsze rozwiązanie, proszę podzielić się własnym doświadczeniem.