Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Wpis jest częścią cyklu wpisów opisujących motyw Interous, jeden z nowszych motywów ze stajni Template Monster, który wykorzystuje nowy page builder – Elementor.

========  ========  ========

Wstęp do Interous i instruktaż kompletnej instalacji mamy za sobą, pora na wtyczki, które autorzy motywu rekomendują. Ostatni wpis traktował o wtyczce do rozbudowy menu witryny na kształt mega menu, czyli menu którego rozwijane elementy zawierają nie tylko zwykłe linki ale i treści, zdjęcia czy widgety.

===  Elementor  ===

Motyw Interous to pierwszy motyw ze stajni Template Monster, który nie tylko korzysta z nowego page buildera ale i pierwszy, który korzysta z zewnętrznego page buildera w miejsce własnego projektu. Przyjrzyjmy się zatem nowemu page builderowi a tym samym narzędziu, które znajdziecie w paczce instalacyjnej motywu Interous.

Pierwsze wrażenie

Jeżeli porównamy Elementor z przykładowo bardzo popularnym page builderem Visual Composer (obecna nazwa to WPBakery Page Builder) to mamy wrażenie, że Elementor działa znacznie szybciej. W sieci można też natrafić na testy, z których dowiemy się, że jest jednym z page builderów, które ładują najmniej kodu CSS i JavaScript po stronie odwiedzającego.

Kolejna zaleta to uproszczony, zrozumiały interfejs, przy niektórych page builderach trzeba się naprawdę nieco naklikać, a za nim to zrobimy musimy w ogóle zrozumieć co robimy. A wszystko co robimy odbywa się w trybie podglądu na żywo, czyli odbywa się to tak jak nanoszenie ustawień w Wygląd -> Personalizacja.

Do tego masa gotowych szablonów i bogactwo elementów, które możemy wykorzystać przy budowie strony głównej, strony wydarzenia czy wpisu o niestandardowym układzie treści i mediów.

Tworzenie i edycja na żywo

Każdy kto nanosił ustawienia WordPress z poziomu funkcji Personalizacja wie jakie to udogodnienie. Nie nanosimy ustawień w ciemno, nie musimy odświeżać strony, której te zmiany dotyczą tylko mamy podgląd wprowadzanych zmian na żywo.

A jeżeli mowa o page builderze to takie udogodnienie stanowi duży plus. Wchodzimy na stronę tworzenia wpisu lub strony, klikamy na znajdujący się pod polem na tytuł przycisk Edytuj w Elementorze i aktywuje się tryb tworzenia wpisu lub strony przy użyciu tego page buildera. Po lewej mamy pasek narzędzi (z opcją schowania i możliwość zmiany szerokości) a po prawej naszą witrynę i podgląd na żywo.

Co fajne Elementor dostosowuje także obszar roboczy w podglądzie na żywo. Inny mamy obszar roboczy przy tworzeniu niestandardowego wpisu…

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

A inny obszar roboczy przy tworzeniu niestandardowej podstrony.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Ale to nie wszystko. Nie jesteś pewien/pewna jak utworzony wpis czy podstrona zachowa się na urządzeniach mobilnych? Czy dany element nie rozwali całości? Można to raz dwa sprawdzić.

Elementor oferuje podgląd na żywo dla trzech typów urządzeń – komputery, tablety, smartfony. I w wybranym podglądzie typu urządzenia możemy pozostać nanosząc zmiany czy dodając kolejne elementy. Działa to bez przeładowania strony czy potrzeby zapisania ustawień więc w każdej chwili możemy zmienić typ urządzenia.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

A na koniec niespodzianka – jest funkcja historii i rewizji, to pierwsze umożliwia cofanie poszczególnych zmian a to drugie umożliwia przywrócenie całościowych zmian do wcześniejszej wersji.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Gotowe szablony oraz nasze własne

To co utworzymy możemy zapisać jako szablon, który następnie w razie potrzeby wykorzystamy na innej podstronie czy przy innym wpisie. Mamy tu do użytku bibliotekę własnych szablonów. Zamiast tworzyć podobny układ zera, dodajemy wybrany zapisany szablon, zmieniamy tylko treść i opcjonalnie nanosimy zmiany. A dostępna funkcja importu

A jeżeli nie mamy pomysłu to możemy skorzystać z biblioteki gotowych szablonów jakie autorzy Elementora przygotowali dla nas. Jest tego naprawdę sporo.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Opcjonalnie mamy drugą bibliotekę do użytku, bibliotekę sekcji szablonu. Nie mamy pomysłu na top? A może na sekcję kontaktu? Wyszukujemy taką sekcję, jeżeli nam odpowiada wstawiamy do naszego szablonu.

Podobnie jak przy bibliotece szablonów tak i tu bogaty wybór.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Pozostaje edycja wybranych elementów i dodanie własnych treści i zdjęć/grafik co nie jest trudne. Wystarczy najechać na wybrany element i kliknąć ikonę edycji.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości

Dostępne widgety i elementy interfejsu

I tu bogaty wybór. Ale to też zasługa autorów motywu, którzy dodali nie mały zestaw elementów do wykorzystania. W efekcie mamy to co przygotowali autorzy page buildera i to co przygotowali autorzy motywu. Dodatkowo przy budowie wpisu/strony możemy wykorzystać wszystkie dostępne widgety WordPressa, wtyczek i samego motywu. Co razem stanowi naprawdę pokaźny zbiór.

Cytat, lista numerowana, referencje, belka postępu, mapa Google, formularz kontaktu, ikony, przyciski, galeria zdjęć, kilka różnych sliderów, odliczanie, zakładki, widgety serwisów społecznościowych, linia czasu, oferowane usługi, skład redakcji czy pracowników, newsletter, różne przerywniki między sekcjami, menu, komunikaty, odesłania do profili i stron w mediach społecznościowych, tabela cen, formularz rezerwacji, informacja o firmie…. jest tego sporo jednym słowem.

Interous – nowy page builder, nowe możliwości


Elementor jest dostępny w wersji bezpłatnej i płatnej, niektóre szablony i sekcje szablonu wymagają płatnej wersji.


Trudny start?

Elementor w porównaniu z niektórymi innymi tego typu narzędziami nie jest trudny i nie przytłacza interfejsem ale przy pierwszym kontakcie jak każde inne większe narzędzie wymaga zaznajomienia się. I tu z pomocą śpieszą autorzy Elementora.

Na oficjalnej stronie można znaleźć szereg artykułów i wideo instruktaży, które ułatwią rozpoczęcie korzystania z tego page buildera.

========  ========  ========

Interous – nowy page builder, nowe możliwości
Interous – Profitpro WordPress Theme