Hosting z certyfikatem SSL – wymóg obecnych czasów

Hosting to jedna z podstawowych technologii w internecie, bez hostingu nie byłoby stron internetowych. W przeszłości użytkownicy biznesowi wykorzystywali głównie własne serwery do hostingu. Jednak obecnie przedsiębiorcy coraz częściej stają przed decyzją, czy należy również rozważyć alternatywne modele. Ostatecznie wszyscy dążą do osiągnięcia najlepszej równowagi kosztów i korzyści. Nawet prywatni operatorzy witryn internetowych muszą znać podstawy hostingu, jeśli chcą wybrać najlepszego dostawcę i odpowiedni produkt.

Czym jest hosting?

Hosting to udostępnianie przestrzeni dyskowej (przestrzeni internetowej) na potrzeby publikacji stron internetowych. Aby zawartość witryny internetowej była dostępna o każdej porze i dowolnym miejscu na świecie, musi być zapisana na potężnym serwerze, który ma połączenie z internetem przez całą dobę. Takie serwery są zazwyczaj dostarczane przez profesjonalnych dostawców usług hostingowych.

Jak działa hosting?

Hosting WWW zapewnia użytkownikom możliwość wprowadzenia nazwy domeny w przeglądarce oraz wyświetlenie odpowiedniej zawartości witryny. Aby to zrobić, twórca strony musi zarejestrować domenę i przechowywać jej zawartość na serwerze dostawcy usług hostingowych. Nazwa domeny i serwer są ze sobą połączone poprzez system nazw domen (DNS). W tym celu informacje o adresie IP, pod którym można znaleźć domenę, są przechowywane na serwerach nazw. Jeśli użytkownik wywołuje adres URL, nazwa domeny jest zamieniana na adres IP, a odpowiadający mu adres jest wyszukiwany w Internecie. Jeśli się powiedzie, strona wyświetli się użytkownikowi.

Ponieważ czasem zdarzają się awarie sprzętu, dostawcy hostingu zazwyczaj korzystają z wielu serwerów w jednej domenie. W ten sposób każde żądanie jest pomyślnie rozwiązywane, nawet jeśli serwer jest w trybie offline. Dzięki sieci dostarczania treści (CDN) można osiągnąć dodatkową wydajność. Zawartość jest powielana w kilku centrach danych i dystrybuowana na całym świecie.

Typowa oferta hostingowa obejmuje również bazę danych, instalację PHP oraz certyfikat SSL.
Hosting z SSL jest wymogiem w obecnych czasach, dlatego zazwyczaj jest zawarty w pakietach hostingowych wielu dostawców.

Hosting z certyfikatem SSL

Nadużycia danych i ataki phishingowe w internecie sprawiły, że ludzie stali się bardzo ostrożni podczas odwiedzania witryn internetowych i wypełniania formularzy online. Hosting SSL zapewnia zaufanie i bezpieczeństwo odwiedzającym witrynę internetową, ponieważ dostarcza informacji o bezpieczeństwie strony, którą aktualnie przeglądają. To jest powód, dla którego należy bezwzględnie korzystać z usługi, jaką jest hosting SSL.

Certyfikat SSL — co to jest?

Certyfikaty SSL są dostępne w różnych poziomach bezpieczeństwa oraz przedziałach cenowych. Niezależnie od wybranego poziomu bezpieczeństwa transmisja danych jest szyfrowana we wszystkich witrynach z certyfikatem SSL. Najczęściej używaną metodą szyfrowania jest Transport Layer Security Protocol (TSL), będący dalszym rozwinięciem protokołu Secure Sockets Layer (SSL). Wszystkie wpisy i dane, które są przesyłane w ten sposób, są bezpiecznie chronione przed dostępem osób trzecich.

Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje certyfikatów SSL:

– Certyfikat DV, czyli Domain Validation — domena wnioskodawcy jest zaznaczona,
– Certyfikaty OV, czyli Full Organization Validation — sprawdzana jest domena i wpis do rejestru handlowego wnioskodawcy,
– Certyfikat EV, czyli Extended Validation — sprawdzana jest domena, wpis do rejestru handlowego i inne informacje o wnioskodawcy, takie jak siedziba firmy
Full Organization Validation i Extended Validation to certyfikaty wielodomenowe, co oznacza, że ​​za dodatkową opłatą można je wykorzystać do zabezpieczenia nie tylko jednej, ale kilku domen. Jeśli ktoś chce zintegrować subdomeny oprócz swojej domeny, dostępne są certyfikaty Domain SSL Wildcard i Organization SSL Wildcard.

Jak działa certyfikat SSL?

Certyfikat SSL składa się z co najmniej dwóch składników, klucza prywatnego i klucza publicznego lub aktualnego certyfikatu. Podczas zamawiania generowany jest klucz prywatny oraz tzw. Certificate Signing Request CSR. Podczas gdy wnioskodawca posiada klucz prywatny, żądanie podpisania certyfikatu CSR jest wysyłane do odpowiedzialnego urzędu certyfikacyjnego. Po sprawdzeniu autentyczności odpowiednich danych, żądanie podpisania certyfikatu CSR jest odsyłane do wnioskodawcy wraz z podpisem cyfrowym z urzędu. Tym samym staje się rzeczywistym certyfikatem (CRT), który działa tylko w połączeniu z kluczem prywatnym. W zależności od jednostki certyfikującej może być wymagany jeden lub kilka certyfikatów pośrednich.