WordPress i długo, długo nic. Tak w telegraficznym skrócie wyglądają statystyki dla stron internetowych używających CMS (dla mniej wtajemniczonych – system zarządzania treścią). W najbliższych latach na pozycji lidera zapewne nie nastąpią zmiany, a co za tym idzie nowi użytkownicy będą zastanawiali się, jaki hosting wybrać dla witryny opartej na WordPressie. Spróbujmy odpowiedź na to pytanie.
Liczby nie kłamią, WordPress hegemonem
Na początek skoncentrujmy się na liczbach i wykresach. Rosnącą popularność WordPressa nieźle obrazują dane Google Trends. Do czerwca 2009 r. zainteresowanie użytkowników Google było skierowane bardziej w stronę systemu Joomla!. Po tej dacie popularność Joomli zaczęła spadać, natomiast WordPress stale rósł w siłę, osiągając apogeum rozgłosu w lipcu 2014 roku. Notowania Drupala na razie nie rzucają na kolana.

W minionym, 2014 roku zainteresowanie Joomlą było na podobnym poziomie, co Drupalem. WordPress nadal dominował w sieci, lecz w drugim półroczu można zaobserwować spadek statystyk.

Warto również spojrzeć na liczby z trends.builtwith.com. Oto statystyki dla stron posiadających system CMS (pierwsza „7”):
- WordPress – 12 730 053
- Joomla – 2 825 841
- Drupal – 735 217
- Blogger – 553 607
- Tumblr – 222 618
- Expression Engine – 59 045
- vBulletin – 44 540
Ogółem prawie połowa stron z CMS-em działa na WordPressie. Dostawcy hostingu muszą konstruować swoją ofertę z myślą o przyciągnięciu użytkowników WordPressa.
Wymagania hostingu WordPress nie są specjalnie wygórowane:
- PHP w wersji 5.2.4 lub wyższej
- MySQL w wersji 5.0 lub wyższej
5 kroków do wyboru optymalnego hostingu
- Określ swoje potrzeby – najlepiej unikać darmowych serwerów. Przede wszystkim ze względu na niską wydajność, stabilność usług oraz możliwość utraty danych. Nikt raczej nie chce tego, aby jego strona często „padała” lub, by po kilku miesiącach funkcjonowania witryny utracić jej dane lub pocztę mailową. Poza tym problem mogą stanowić uciążliwe reklamy, trudności ze sporządzeniem kopii zapasowej etc.Hosting współdzielony jest najtańszą opcją i najlepszą dla małych stron firmowych czy początkujących blogerów.Gdy wymagania i zainteresowanie rosną, wówczas należy pomyśleć nad przesiadką na VPS. Za stosunkowo niewielką kwotę możemy mieć naprawdę mocną bazę dla strony.Dla witryn o olbrzymich potrzebach najrozsądniejszym rozwiązaniem są serwery dedykowane.
- Automatyczny instalator – dobre firmy hostingowe oferują serwery z automatycznym instalatorem aplikacji. Dzięki temu w ciągu kilku minut zainstalujemy WordPressa, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
- Wsparcie – całodobowa pomoc techniczna to istotny argument przemawiający za wyborem danej oferty. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wcześniej sprawdzić, kto dyżuruje. Na przykład w NetDC.pl są to specjaliści, którzy od razu walczą z problemem. Niestety, wiele innych firm hostingowych zatrudnia osoby mające na celu tylko odebranie zgłoszenia bądź wykonanie prostych czynności.
- Limity – im mniej, tym lepiej, a już doskonale, gdy nie ma żadnych ograniczeń.
- Bezpieczeństwo danych – cyberatak lub awaria mogą nas drogo kosztować, jeżeli wybierzemy hosting np. z krótkim okresem archiwizowania kopii zapasowej.
Oferta NetDC.pl pod lupą
Osobom, które szukają stabilnego, wydajnego, ale i prostego w obsłudze hostingu warto polecić innowacyjny VPS z DirectAdmin – https://www.netdc.pl/innowacyjny-vps-z-directadmin,23.html. W przypadku rocznego okresu abonamentowego, koszt serwera wynosi 599,40 zł brutto. W tej cenie otrzymujemy:

Całość uzupełnia pełne wsparcie techniczne i przygotowanie serwera – niczym nie musimy się martwić, fachowcy zadbają o wszystko. Firma zapewnia również gwarantowaną dostępność usług na poziomie 99,9 %, całodobowe wsparcie wykwalifikowanych pracowników oraz elastyczność – w dowolnym momencie istnieje możliwość zmiany parametrów na wyższe, dzięki czemu nagły wzrost ruchu na stronie nie spowoduje spadku wydajności czy braku widoczności w sieci.
Jak widać, oferta NetDC.pl jest co najmniej godna zainteresowania.