Escro.pl chce odsprzedawać skórki z ThemeForest lub wtyczki z CodeCanyon?

Escro.pl chce odsprzedawać skórki z ThemeForest lub wtyczki z CodeCanyon?

Aktualizacja: Escro.pl już nie działa.

=== === ===

Moderując nowe zawartości na forum zenwordpress.pl natrafiłem na post firmy Escro.pl, od strony kowalskiego to najzwyklejszy sklep ze skórkami i wtyczkami oferujący ich sprzedaż, przy kupowaniu mamy do wyboru dwie licencje, pierwsza ogranicza kupiony produkt do jednej domeny a druga licencja zezwala na nieograniczone wykorzystanie. Kto stoi za Escro.pl? Firma Intisar.pl trudniąca się w copywritingu i fotografii. Jeżeli zrobicie sobie research w Google to natraficie m.in. na zamieszczone na Chomikuj.pl czyjeś umowy z tą firmą, a tam znajdziecie dane właścicielki(?) 😉

Wracając do Escro.pl. Ponieważ strony sprzedażowe skórek i wtyczek w sklepach Envato (m.in. sklep ThemeForest i CodeCanyon) są wzbogacone o dość charakterystyczne grafiki, a Escro.pl u siebie wykorzystał te same grafiki to od razu da się rozpoznać źródło pochodzenia (nie wiem czy wszystkie produkty pochodzą ze sklepów Envato ale zdecydowana większość). I teraz ważne pytanie na ile to jest legalne? Envato w swoich sklepach oferuje więcej niż kilka licencji, najbogatsza licencja PhotoDune Extended License oferuje co prawda wykorzystanie np: skórki na niezliczonej liczbie domen ale nie dla niezliczonej liczby klientów, więc mamy już tu konflikt z oferowaną przez Escro licencję deweloperską.

Dla mnie to tak jakby stworzyć wtyczkę i sprzedawać ją wyłącznie przez swój sklepik a tu ktoś ją kupił i odsprzedaje dalej na swoich zasadach i znacznie taniej. No chyba, że nawiązali współpracę z wszystkimi autorami/firmami, których produkty u siebie sprzedają? Lub sami autorzy/firmy wystawili swoje produkty? Wątpię ale może się mylę? Nie wnikam dalej w temat legalności i licencji bo to pytanie zdecydowanie do osób obeznanych w tym temacie i samego Escro.

Miło by było gdyby ktoś z Escro.pl po przeczytaniu tego wpisu przesłał swój punkt widzenia, dokładnie jak to prawnie/licencyjnie zostało rozwiązane.

Jedziemy dalej, cena. Tutaj tak na szybko, patrząc niektóre skórki kupując skórki przez Escro sporo zaoszczędzimy, przykładowo:

escro theme newszone

Jak widać powyżej na zdjęciu, za skórkę NewsZone liczą sobie 71,99zł, natomiast bezpośrednio w ThemeForest ta skórka już kosztuje 167,39zł.

theme forest theme newszone

 

Z kolei kupując wtyczkę np: Ninja Kick, Escro sobie liczy 68,99zł, natomiast kupując bezpośrednio w CodeCanyon zapłacilibyśmy 27,39zł.

escro plugin Ninja Kick

codecanyon plugin Ninja Kick

Ogólnie cenowo jest różnie, część kosztuje taniej bezpośrednio w sklepach Envato a inne skórki czy wtyczki taniej gdy kupimy przez Escro.

Ale sam zakup skórki to nie wszystko, co z aktualizacjami, niektóre skórki czy wtyczki (szczególnie te które osiągnąć znaczną popularność) są dość często aktualizowane. Takie aktualizacje to nie tylko naprawa błędów ale i niekiedy dodanie nowych funkcji lub rozbudowanie obecnych. Każdy klient po dokonaniu zakupu otrzymuje dostęp do aktualizacji. Weźmy za przykład wymienioną wyżej skórkę NewsZone, być może dostrzegliście, że na grafice w sklepie Escro widnieje wersja 1.7, a na grafice z ThemeForest już wersja 2.2. I teraz pytanie, czy Escro kupuje na bieżąco skórki i wtyczki i tym samym pełni rolę takiego pośrednika sprzedaży czy robi to wcześniej i trzyma zakupione produkty u siebie na serwerze. Jeżeli to drugie to może być nieciekawie, bo kupujemy taniej ale dostajemy nieaktualny produkt, być może zawierający błędy.

Kolejna ważna sprawa to co z supportem. Dokonując zakupu na ThemeForest lub CodeCanyon w razie problemów z instalacją czy jakiś pytań możemy skorzystać z sekcji dyskusji na stronie danego produktu i zadać pytanie autorowi czy firmie stojącej za danym produktem. Nie rzadko w sekcji dyskusji prowadzone są luźniejsze rozmowy zaś ten prawdziwy support odbywa się poprzez specjalnie do tego stworzoną sekcję na stronie danej firmy. Ale autorzy nie chcąc tracić czasu nie udzielają pomocy każdemu kto ma do czynienia z danym produktem, udzielają pomocy tylko klientom, czyli tylko tym którzy kupili dany produkt, a sprawdzają to przez bezpośredni wgląd w zakupy przez dany profil lub pośrednio poprzez udostępnione przez Envato API.

Kupując jakiś produkt przez Escro … no właśnie co wówczas. Czy Escro pomoże ze skórką jak coś nie zadziała tak jak powinno? A może wyjaśni jak dana funkcja działa? Nie widzę nigdzie takiej informacji, jest niby sekcja Dodatkowe usługi, a tam, że nawet nam pomogą wybrać hosting pod stronę ale…

Prosimy o przedstawienie wytycznych, na podstawie których wycenimy zakres prac i przedstawimy wstępną ofertę!

Czyli reasumując kupujemy skórkę lub wtyczkę, która może kosztować znacznie mniej, ale nie wiadomo czy jest aktualna, tracimy dostęp do oficjalnego źródła z aktualizacjami i tracimy dostęp do oficjalnego supportu. Bo mamy potwierdzenie zakupu np skórki NewsZone u Escro a nie w ThemeForest.

Jeżeli nawet Escro udostępnia aktualizacje produktów lub w jakiś sposób świadczy bezpłatną pomoc z zakupionym produktem to co gdy nagle zamkną interes? W przypadku ThemeForest to też możliwe ale mało realne aby Envato zamknęło kurę znoszącą złote jaja.

Na zakończenie poniżej wklejam ulotkę reklamową Escro.

Ulotka-Escro-1