Drupal lub WordPress: jaki CMS najlepiej pasuje do Twego biznesu?

Planujesz założyć witrynę internetową i poszukujesz najlepszy system do tego celu? Jeśli czytasz ten wpis, możemy przypuścić, że patrzyć w stronę Drupala. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród gotowych systemów zarządzania treścią. Według danych W3Techs.com 1,1% wszystkich stron na świcie, które monitorowane są przez ten serwis, zbudowane w oparciu o „kropelkę” (rys. 1). A sam system znajduje się na 3 miejscu w rankingu po WordPress i Joomla! CMS.

Popularność Drupal

Rysunek 1. Popularność Drupal według danych W3Techs.com

Jednak całkowitym liderem wśród wszystkich systemów zarządzania treścią jest WordPress (co możesz zobaczyć z powyższego rysunku). W ciągu ostatnich 8 lat on mocno się rozwinął i przestał być typowym rozwiązaniem blogowym. Dzięki nowym funkcjom WordPressa oraz dostępnym rozszerzeniom dla tego CMS możesz założyć stronę internetową w dowolnym temacie niszowym.  Ale czy na prawda WordPress jest najlepszym wyborem do zakładania różnych typów witryn? Przygotowaliśmy krótką infografikę w której podaliśmy te branży, gdzie Drupal ma przewagi przeciwko liderowi rynku.

Drupal vs WordPress

Rysunek 2. Porównanie WordPress i Drupal

Przejrzymy branży podane w infografice po kolei. Zaczniemy z silnych stron Drupala:

 • Komercja elektroniczna. Wybierając Drupal możesz korzystać z potężnych rozwiązań dla prowadzenia handlu elektronicznego – Commerce 2.0 and Ubercart. One zaprojektowane tak, aby spełnić potrzeby sklepów internetowych dowolnej wielkości. Te rozwiązania mają również szeroki wybór gotowych funkcji, a także rozbudowane opcje dostosowywania do potrzeb biznesu.
 • Rządy i władze lokalne. Drupal zawiera szereg funkcji, aby w przestrzeni korporacyjnej konkurować z WordPressem. Ponadto, „kropelka” ma wyższe bezpieczeństwo, wydajność i skalowalność. Ten system umożliwia budowanie grup witryn dla różnych wydziałów politycznych, ministerstw, partii i agencji z osobnymi bazami danych i ustawieniami konfiguracyjnymi, ale na podstawie tego samego kodu. Dzięki temu nie ma potrzeby budować powiązane strony od zera.
 • Banki i inne instytucje finansowe. Bezpieczeństwo sieci jest pierwszą rzeczą, o którą należy się martwić firmom pracującym codziennie z dużymi sumami pieniędzy i przechowującym duże bazy danych prywatnych klientów. Wiadomo, że bezpieczeństwo to powszechność stron opartych o Drupal, czego nie można powiedzieć o witrynach zasilanych przez WordPress. Tak więc wybór jest oczywisty dla tych, którzy chcą zapobiec szkodliwym atakom hakerów.
 • Edukacja. Instytucje edukacyjne powinny zarządzać dużą ilością treści i zasobów internetowych. Drupal ma system taksonomii, który skutecznie klasyfikuje zawartość w celu ułatwienia nawigacji. Aby umożliwić nauczycielom wysyłanie i odbiór zadań swoim uczniom, strona musi mieć różne uprawnienia i konta osobiste. Drupal jest najlepiej dostosowany do potrzeb branży edukacyjnej, dzięki rozbudowanemu systemowi ról i dostępów oraz możliwości zarządzania kontami.
 • Medycyna. Drupal zapewnia elastyczność, bezpieczeństwo i sortowanie treści, co ułatwia wyszukiwanie informacji na stronach zakładów medycznych. Oprócz tego system idealnie nadaje się do tworzenia stowarzyszenie pacjentów i osób wspierających chorych. On ma wygodniejsze funkcje zarządzania kontami społecznościowymi niż WordPress.
 • Turystyka. Zaawansowane funkcje e-commerce Drupala ułatwiają konfigurowanie sprzedaży biletów autobusowych, kolejowych i lotniczych, rezerwacje pokojów hotelowych, wynajmu pojazdów i zamawianie wycieczek. Dla tworzenia analogicznej strony w oparci o WordPress musisz znaleźć odpowiednie rozszerzenia, które będą zapewniać obsługę płatności i rezerwacji mieszkań. W tym przypadku Drupal jest łatwiejszym rozwiązaniem.
 • Portale informacyjne. Na pierwszy zrzut oka WordPress idealnie pasuje do tworzenia portali informacyjnych, ponieważ został pierwotnie opracowany jako platforma blogowa. Dotyczy to małych lokalnych wydań. Jednak duże portale informacyjne, które angażują dużych dziennikarzy, wymagają większej kontroli i elastyczności, których nie może zaoferować WordPress. Do przewag Drupala można odnieść szeroki wybór opcji dla publikowania, co pozwala automatyzować ten proces. Oprócz tego można łatwo zarządzać subskrypcjami.

Jak widać Drupal ma przewagi w tych branżach, gdzie ważnym kryterium jest bezpieczeństwo oraz tworzenie i zarządzania społecznościami. Warto dodać, że poszukując „drupal themes” (szablony dla tego CMS) znajdziesz więcej szat graficznych poświęconych wspomnianym powyżej tematom. Już wierz dlaczego. 🙂

Teraz przejrzymy te branży, gdzie wygodniej stosować WordPress:

 • Osobisty blog lub prywatna strona internetowa. I chociaż Drupal zawiera funkcje dla publikacji wpisów i zarządzania komentarzami, jednak WordPress posiada więcej możliwości dla prowadzenia blogu. Ponadto, na stronie wordpress.org dostępne są ponad 5800 darmowych motywów i 55000 wtyczek. Wszystko to pozwala autorom dostosować swoje blogi do własnych upodobań i potrzeb szybszej niż w przypadku Drupala. Oprócz tego opanowanie WordPress jest prostszym dla osób początkującym. To w sumie wpływa na popularność tego CMS.
 • Portfolio. Tego typu strony występują wizytówkami dla osób, które pragną podzielić się swoimi umiejętności w sieci. Zazwyczaj one zawierają informacje o właścicielowi, galerie i artykuły tematyczne, które rzadko są aktualizowane. Oprócz tego interakcja z odwiedzającymi na stronie jest minimalna. Dlatego WordPress jest świetnym rozwiązaniem do szybkiego zakładania portfolio tematycznego.
 • Celebryci. Oficjalne strony internetowe przedstawiające życie i pracę muzyków, artystów, gwiazd filmowych lub sportowców zazwyczaj nie wymagają sporo funkcji. Nawet dla witryny z dużą ilością treści multimedialnych Drupal będzie zbyt rozbudowanym rozwiązaniem, podczas gdy WordPress jest bardziej konfigurowalny i łatwiejszy w zarządzaniu.
 • Gotowanie. WordPress idealnie nadaje się do tworzenia stron, które poświęcone są gotowaniu. System pozwala ustawić roli tak, aby inni użytkownicy mogli także publikować swoje recepty kulinarne. Oprócz tego WordPress zawiera rozbudowane opcje zarządzania komentarzami. Dla tego typu stron Drupal będzie zbyt „ciężkim” rozwiązaniem.
 • Uroda i moda. Strony poświęcone tematyce mody i urody zazwyczaj zawierają różne wskazówki, tutoriale i recenzje kosmetyczne. Do wyświetlenie tego typu zawartości będzie pasował zarówno Drupal, jak i WordPress. Jednak ten ostatni jest prostszym w dostosowaniu i nie zawiera nadmiar funkcje, a więc będzie wygodniejszy. A jeśli wyniknie potrzeba sprzedawać kosmetyki oraz odzież, można skorzystać z wtyczki WooCommerce. Ona dodaje niezbędne funkcjonalności do WordPressa.
 • Sztuka. Za pomocą WordPress można szybko stworzyć stronę dla muzeum oraz galerii artystycznej. Pomogą w tym rozbudowane wtyczki dodające możliwość tworzenia galerii i umieszczenia zdjęć wytworów artystycznych.
 • Oficjalne strony internetowe poświęcone konkretnym wydarzeniom zawierają podstawowe informacje o uczestnikach, harmonogram, wskazówki, jak dostać się na miejsce, gdzie kupić bilety i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dodatkowe na takich witrynach mogą być umieszczone galerie zdjęć. Dla realizacji odpowiednich funkcje na stronie całkiem wystarczy WordPressa.

Można powiedzieć na pewno, że WordPress idealnie nadaje się do szybkiego zakładania stron, które nie potrzebują rozbudowanych funkcje. A jeśli wyniknie potrzeba wprowadzić jakieś zmiany, można znaleźć odpowiednie wtyczki do realizacji tego celu. Do innych przewag warto odnieść prostotę w opanowaniu systemu i zarządzaniu stroną. To właśnie podkupiło dużo użytkowników wybrać WordPress do zakładania strony internetowej.

 

Podsumowanie

Wybierając pomiędzy Drupalem a WordPressem musisz rozumieć jaka ma to być strona w końcu. Jeśli planujesz uruchomić rozbudowaną witrynę, która potrzebuje dobrej taksonomii, wymaga różnych role dla użytkowników i musi być dobre zabezpieczona, na pewno warto skorzystać z Drupala. Ten system jest trudniejszy do ogarnięcia i wymaga posiadania wiedzy technicznej. Jednak on nadaje więcej możliwości do tworzenia profesjonalnej strony. W przypadku, gdy zamierzasz się stworzyć blog personalny oraz stronę z małym zestawem funkcji, polecamy WordPress. Nie będziemy ukrywać, że w Internecie znajdziesz rozbudowane rozszerzenia pozwalające dodać brakujące opcje do tego systemu i tworzyć większe portali. Ale użycie dodatkowych wtyczek zimniejsza bezpieczeństwo systemu i może spowodować do włamań. Także to zwalnia ładowanie strony. Dlatego dobrze się zastanów jakich funkcje potrzebujesz, aby otrzymać witryną, która spełni wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania użytkowników.