Edycja i moderacja komentarzy bezpośrednio pod wpisem

Wbrew swojej nazwie ta wtyczka potrafi całkiem dużo. Umożliwia edycję i moderację komentarzy bez przeładowania strony i zaglądania do kokpitu oraz nieco miesza w działaniu sekcji komentarzy zarówno od frontu jak i zaplecza. Przy pierwszym kontakcie przytłoczy mnogością ustawień, ale dla kogoś kto lubi mieć możliwość naniesienia ustawień pod swoje potrzeby, będzie to bezapelacyjnie spory plus.

Szybka edycja komentarzy…

Zarówno redakcja serwisu, zalogowani użytkownicy jak i anonimowi odwiedzający będą mogli edytować swoje komentarze. I tu nie tylko samą treść ale i pole na nick, adres e-mail i stronę www – dotyczy to zarówno anonimowych jak i zalogowanych. W razie czego jest do użytku specjalna sekcja uprawnień podzielona na Anonimowi użytkownicy i Zarejestrowani użytkownicy, gdzie możemy wyłączyć edycję wybranych pól identyfikacyjnych formularza komentarzy.

Edycja odbywa się poprzez okienko popup (przy wykorzystaniu skryptu Colorbox) a zmiany są widoczne od razu po zapisaniu zmian. Nie ma przeładowania strony czy potrzeby odwiedzenia osobnej strony w celu edycji.

wp ajax edit comments edit popup

Dodatkowo edycja komentarza jest możliwa tylko przez określony czas (domyślnie 5 minut) od momentu jego dodania i pod warunkiem, że w tym czasie nikt nie odpowiedział na nasz komentarz, jeżeli tak się stało to tracimy możliwość edycji (opcja do wyłączenia). A w razie potrzeby dodający komentarz może w zależności od ustawień poprosić moderatora o usunięcie x komentarza lub samemu usunąć komentarz.

wp ajax comments anon comment example

Sprawna moderacja…

Podobnie jak edycja komentarzy tak i moderacja komentarzy odbywa się bez potrzeby odwiedzenia kokpitu, a wykonanie x czynności nie przeładowuje strony chyba, że zajdzie taka potrzeba. Moderowanie komentarzy z poziomu kokpitu nie jest jakieś trudne czy irytujące to jednak znacznie lepiej się to robi, gdy widać zagnieżdżenia, tylko komentarze z danej dyskusji i w razie potrzeby treść wpisu.

wp ajax edit comments mod menu

Użytkownik z odpowiednią rangą obok przycisku edycji komentarza będzie miał dostęp do opcji moderatorskich i tu co ucieszy możemy ustawić jakie to opcje będą dostępne, a możliwe opcje/działania moderatorskie do włączenia/wyłączenia są następujące:

 • zatwierdzenie komentarza
 • odrzucenie komentarza (oznaczenie jako oczekujący)
 • oznaczenie komentarza jako spam
 • usunięcie komentarza
 • odlinkowanie nicka (oczyszczenie pola Strona WWW)
 • przeniesienie komentarza do innego wpisu
 • dodanie nicka i/lub adresu e-mail i/lub adresu IP do czarnej listy
Okno czarnej listy
Okno czarnej listy
Okno przeniesienia komentarza do innego wpisu
Okno przeniesienia komentarza do innego wpisu

Dodatkowo możemy:

 • zmienić metodą przeciągnij i upuść dowolnie kolejność włączonych opcji moderatorskich
 • wybrać w jakiej formie mają być widoczne przyciski: ikony, ikony+tekst, sam tekst, rozwijana lista
 • zmienić położenie przycisków z domyślnego pod komentarzem na nad komentarzem
 • rozdzielić przyciski na trzy lub dwie kolumny lub ograniczyć się do jednej kolumny – dotyczy tylko przycisków w formie rozwijanej listy
 • wybrać zestaw ikon, a tu do wyboru mamy aż 12 zestawów

wp ajax edit comments style settings

Reklamowy dodatek…

Do użytku mamy pole typu textarea, w którym możemy skorzystać zarówno ze znaczników HTML jak i shortcodes. To co w tym polu wstawimy zostanie wyświetlone pod dodanym komentarzem przez anonimowego odwiedzającego i będzie wyświetlane tylko przez okres trwania możliwości edycji komentarza. W sam raz na informację zachęcającą do rejestracji w serwisie lub do śledzenia serwisu via RSS/newsletter/social media. W razie potrzeby możemy w dowolnym momencie wyłączyć wyświetlanie.

Sprawdzanie pisowni i pisanie treści w popup…

Nad polem na treść formularza dodania komentarzy dodane są dwa przyciski, jeden odpala sprawdzenie pisowni (które choć umożliwia ustawienie polskiego słownika to nie trybi w obecnej wersji) a drugi pisanie komentarza w okienku popup. Okienko prezentuje się jak poniżej.

wp ajax comments popup write

Jego włączenie z pewnością ułatwi pisanie dłuższych komentarzy, a po skończeniu pisania mamy na dole do użytku przycisk powrotu do standardowego formularza i przycisk publikacji napisanego komentarza.

Coś jeszcze?

Niewymienione dodatkowe opcje ustawień wymienionych wyżej funkcjonalności oraz:

 • wyłączenie skryptu colorbox jeżeli już taki na naszej stronie działa
 • ustawienie szerokości i wysokości okienek popup
 • wyłączenie wyświetlania trackbacków
 • blokada pingowania podstron własnej strony
 • włączenie powiadamiania mailowego, gdy ktoś dokona edycji swojego komentarza
 • włączenie ochrony antyspamowej (Akismet lub Defensio)
 • wyłączenie atrybutu nofollow dla linków w treści komentarza oraz dla linka w polu Strona WWW
 • włączenie usuwania wszelkich linków z treści komentarza przy oczyszczaniu pola Strona WWW

I to tyle, przynajmniej w obecnej wersji ;-))

WP Ajax Edit Comments