Czym są szablony panelu administracyjnego?

Od opublikowania pierwszej wersji Bootstrapa mija ponad siedem lat. Za ten czas framework mocno się rozwinął i nadal zostaje najpopularniejszym rozwiązaniem HTML, CSS i JS wykorzystywanym do rozwoju elastycznych i responsywnych stron www. Chociaż na starcie Boostrap nawet nie był responsywny. Ale to już zupełnie inna bajka. :)

Na obecną chwilę Boostrap używa się do tworzenia szerokiego spektrum stron www i aplikacji webowych. Jeśli chodzi o WordPress oraz Drupal, większość templatek dla tych CMSów korzystają się z możliwości podanego frameworku. Do nich należą, np. wspomniane motywy Monstroid, Monstroid2 oraz Magic. Na naszym blogu także znajdziecie Państwo dodatkowe tematy poświęcone Bootstrap. Więc jeśli interesujecie Państwo tym frameworkiem, opublikowane artykuły na pewno będą ciekawe dla was.

Dziś chcemy krótko przedstawić Państwu jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie realizowane za pomocą Bootstrap. Chodzi o „admin panel templates” czyli szablonach panelu administracyjnego. Podane szablony doskonale nadają się do aplikacji internetowej, strony www lub projektu, który wymaga pulpitu administracyjnego. Nie musicie Państwo pisać kod od zera, aby wprowadzić brakujące opcje do panelu. Dlatego wystarczy zintegrować templatkę i korzystać z jej rozszerzeń według własnych potrzeb.

Gotowe szablony panelu administracyjnego są bardzo popularnym instrumentom wśród deweloperów. Za ich pomocą możną oszczędzić czas i siły na tworzeniu własnego rozwiązania. A obecność szeregu elementów pozwala używać taką templatkę do różnych tematów niszowych.

Pokażemy krótko jak wygląda szablon panelu administracyjnego na przykładzie templatki MonsterAdmin, która znajduje się na stronie TemplateMonster. Podany produkt był zbudowany w oparciu o HTML5/CSS3 i korzysta się z możliwości Bootrsap. Dlatego wszystkie dostępne elementy będą poprawie wyświetlać się na różnych urządzeniach mobilnych. MonsterAdmin najlepiej nadaje się do korporacyjnych systemów zarządzania zadaniami, CRM lub dowolnego innego panelu administracyjnego (rys. 1).

Szablon panelu administracyjnego MosterAdmin

Rysunek 1. Szablon panelu administracyjnego MosterAdmin

Templatka posiada wygodne opcje personalizacji. Do użytku dostępne są 5 układów panelu i przełącznik kolorów (rys. 2):

Opcje personalizacji

Rysunek 2. Opcje personalizacji

Szablon zawiera rozbudową sekcję „Formularze” z setkami elementów (rys. 3):

Sekcja Formularze

Rysunek 3. Sekcja „Formularze”

Także warto wydzielić wygodny kalendarz (rys. 4):

Sekcja Kalendarz

Rysunek 4. Sekcja „Kalendarz”

Do szablonu były włączone różne dodatki, np. elementy modalne (rys. 5):

Elementy modalne

Rysunek 5. Elementy modalne

Oprócz tego można dodawać do strony czy systemu różne elementy informacyjne (rys. 6, 7).

Elementy informacyjne

Rysunek 6. Elementy informacyjne

Elementy informacyjne

Rysunek 7. Elementy informacyjne

Szablon także posiada ciekawe elementy eCommerce (rys. 8):

Elementy eCommerce

Rysunek 8. Elementy eCommerce

Oprócz tego szablon zawiera elementy UI, różne formularze i widgety. Zapoznać się z nimi można w trybie demonstracyjnym.

 

Podsumowanie

Jak widać, szablon panelu administracyjnego to rozbudowane rozwiązanie zawierające różne dodatki, widgety i elementy. Każda templatka ma swoje unikatowe możliwości i może być stosowana do odpowiednich typów stron i systemów. Jednak wszystkie te rozwiązania mają na celu rozszerzyć możliwości panelu administracyjnego w odpowiedniości do wprowadzonych zmian na stronie lub w systemie.