Pamiętacie opisaną w styczniu tego roku wtyczkę Sir Trevor WP? Oferuje ona takie modułowe tworzenie treści, w efekcie tekst, zdjęcie, dodana galeria czy mapka Google wspólnie tworzą treść wpisu ale od strony tworzenia wpisu są osobnymi elementami, które możemy swobodnie przemieszczać, zmieniać kolejność, usuwać itd.
Pod koniec ubiegłego miesiąca na światło dzienne wypełzł projekt pod nazwą Editor Experiments, który miesza w edytorze wizualnym i oddaje do użytku podobny styl tworzenia wpisów… ale posuwa się odrobinę dalej.
Editor Experiments przenosi miejsce dodania tytułu wpisu z pola input widocznego nad oknem dodania treści do… okna treści. W efekcie pierwsze zdanie, które wstukamy to będzie tytuł naszego wpisu (to Alice’s Adventures… na poniższym zrzucie ekranu to właśnie tytuł wpisu). Autor tutaj tak postąpił bo stwierdził, że obecne rozdzielenie tych dwóch elementów wpisu to zły pomysł, a tak widzimy całość (tytuł + content) i w takiej postaci jak to będzie po opublikowaniu wpisu (to jak wiemy zależy od użytkowanej skórki). Ja bym jednak wolał po staremu 😉
Jak widać powyżej EE wyłącza także przycisk dodania medium i odchudza domyślny przybornik edytora wizualnego (czyli edytora TinyMCE) do postaci kilku przycisków: cofnij, ponów, wklej jako tekst, wyczyść formatowanie, pomoc. Część z tych przycisków została przeniesiona do pewnego modalnego okienka, o którym za chwilę, a inna część z tych przycisków definitywnie wyłączona na rzecz skrótów klawiszowych, które w TinyMCE działają elegancko. Tak jest nawet szybciej niż klikać na przyciski, jedynie kwestia nauczenia się tych skrótów lub druknięcia sobie ściągawki.
Przechodzimy dalej, czyli do dodania treści, tu już zaczyna się główna funkcja tej wtyczki mająca ułatwić i przyspieszyć tworzenie zawartości. Każdy nowy akapit jest wzbogacony o ikonę plusa i tekst Add a content block, to pierwsze odpala okienko z opcjami a to drugie to placeholder (tekst zastępczy).
Chcemy dodać tekst? To klikamy na placeholder i piszemy.
Chcemy dodać medium albo wstawić film? To klikamy ten plus i w nowo wyświetlonym modalnym oknie wybieramy co chcemy dodać klikając na odpowiedni blok.
Część z tych bloków normalnie jest dostępne w formie przycisków w przyborniku edytora TinyMCE a inne w okienku dodania medium. W zależności od potrzeb będziemy mogli dodać kolejne bloki lub inne wtyczki będą mogły dodać swoje bloki (zamiast przycisku na przyborniku → blok w powyższym okienku).
Jedne bloki to „szybkie odesłania” do odpowiedniego formularza, np: zamiast klikać u samej góry Dodaj medium, następnie Utwórz listę odtwarzania filmów, następnie zakładkę Dodaj pliki…. klikamy na blok Video Playlist i przechodzimy od razu do utworzenia wideo playlisty. A inne bloki z kolei oferują swoje formularze, np: klikamy na blok Map i wyświetla się mały formularz na podanie adresu, dodajemy adres, zatwierdzamy i mapka zostaje dodana do treści bez potrzeby korzystania z trybu HTML w edytorze TinyMCE lub przełączania okienka dodania treści na tryb tekstowy co może zaowocować różnymi problemami np: przy powrocie do edytora wizualnego coś może zostać nadpisane albo wycięte. Oczywiście do map możemy wykorzystać shortcodes ale zamiast podglądu mapki i idei WYSIWYG mamy suchy tekst.
Ogólnie otrzymujemy rozbudowany przybornik, który znacznie przyspieszy dodanie do treści wpisu wybranych elementów bez większej fatygi. Dodatkowo otrzymujemy też możliwość przemieszczenia tak dodanych elementów. Każdy akapit to takie osobne bloki, które możemy swobodnie przemieszczać niczym widgety w sidebarze. Przykładowo zmieniła się nam koncepcja wpisu i przesuwamy mapkę z końca wpisu do jego środkowej części tak jak to obecnie (w WordPress 3.9) możemy zrobić z wstawionymi do wpisu zdjęciami. Złap, przeciągnij i gotowe.
Na tym nie koniec funkcjonalności EE oferuje też bezpośrednie formatowanie dodanego tekstu w taki sposób jak trzymajmy kciuki oferować będzie front-endowy edytor w WordPress 4.0. Czyli zaznaczamy fragment tekstu i tuż nad nim wyświetla się mały przybornik. Autor chciał aby po stronie kokpitu treść formatowało się w taki sam sposób jak to będzie wyglądać po stronie front-endu.
EE obecnie znajduje się w mocnej fazie rzeźbienia i z pewnością nie nadaje się na strony produkcyjne. Niektóre funkcje jeszcze znajdują się na liście ToDo. To taka wtyczka-eksperyment programisty (studenta filozofii z Belgii jeżeli kogoś to interesuje), który rok temu zaprzyjaźnił się z WordPressem i tak mu się WordPress spodobał, że chce go ulepszyć i stąd wypuścił ten eksperyment na światło dzienne jako swoją propozycję zmiany UI tworzenia wpisów.
Może coś z tego wykiełkuje i trafi w całości lub po części do WordPressa w ramach „Features as plugins” – na razie EE nie znajduje się na liście, jeżeli trafi na listę to pozostaje autorowi i zainteresowanym tym projektem trzymać kciuki aby EE miał więcej szczęścia niż inne dwa projekty, które trafiły na listę ale później wyleciały a na których autor EE się opierał (połączył ich idę działania). Mam tylko nadzieję bo taka idea tworzenia wpisu (poza tytułem) podoba mi się, że jeżeli EE trafi na listę i z niej wyleci to nie zostanie porzucony tylko będzie dalej rozwijany w formie standardowej wtyczki dostępnej za darmo lub odpłatnie bo tak też może się stać.
Zainteresowani tym projektem mogą obserwować postępy prac poprzez Githuba, gdzie utworzone zostało repozytorium i fizycznie projekt wylądował, więc można także pobrać i przetestować lokalnie.
Link do repo na GitHub: https://github.com/avryl/editor-experiments