Biblioteka mediów w formie siatki

Biblioteka mediów w formie siatki

Wraz z WordPress 3.5 okno dodawania mediów na stronie dodawania/edycji wpisów przeszło lifting, przez co dodawanie plików i grafik (osobno lub w formie galerii) do wpisu stało się o wiele przyjemniejsze. Jednak w samej bibliotece mediów (Kokpit > Media > Biblioteka mediów) nic się nie zmieniło i zarządzanie wgranymi plikami było i jest mało przyjemne. Pliki są ułożone w formie listy, miniatury o rozmiarze 59×60 pikseli są zbyt małe, a żeby zobaczyć daną grafikę w większym rozmiarze musimy albo wejść na stronę jej edycji albo na stronę załącznika – o ile tych stron nie mamy wyłączonych np: przez wtyczkę WordPress SEO.

Wczorajsza świeżynka w repozytorium wtyczek na WordPress.org o nazwie Media Grid wnosi w bibliotece mediów powiew świeżości. Po zainstalowaniu tej wtyczki na stronie Biblioteka Mediów obok Dodaj nowe dodany zostanie przycisk Media Grid, klikamy i zdjęcia zostają ułożone w formie siatki. Nad nimi po lewej mamy kategorie plików (zdjęcia, wideo, dokumenty) a po środku pole do dynamicznego filtrowania plików po nazwie oraz suwak, którym możemy zmniejszać i zwiększać rozmiar miniatur.

Media Grid exa

Prócz samego ułożenia zdjęć w formie siatki, dynamicznego filtra i suwaka do zmiany rozmiaru miniatur, Media Grid oferuje także szybki podgląd danej grafiki – wystarczy kliknąć na miniaturze i wuala, otrzymujemy miniaturę w większym rozmiarze oraz dodatkowo informacje o danym pliku, łącznie z listą wpisów do których został załączony.

Media Grid example preview

Możemy też zaznaczyć kilka miniatur i kliknąć Compare w kolumnie obok siatki, gdzie wyświetlane są zaznaczone pliki.

Media Grid example compare

W efekcie w większym rozmiarze wyświetlone zostanie kilka grafik jednocześnie.

Media Grid example compare 02

Jeżeli chodzi o edycję plików to tutaj nic się nie zmienia i odbywa się to jak dotychczas.

Strona wtyczki: http://wordpress.org/plugins/media-grid

PS Do działania Media Grid potrzebuje wtyczki MP6.