Automatyczne wewnętrzne linkowanie, powiązane treści oraz inne funckje w formie jednej wtyczki

Automatyczne wewnętrzne linkowanie, powiązane treści oraz inne funckje w formie jednej wtyczki

Czasami podczas buszowania w repozytorium WordPress.org natrafi się na wtyczkę bądź skórkę, która przyciągnie uwagę na dłużej, a po wstępnym zapoznaniu z nią powiemy „To jest świetne!”. Ja tak powiedziałem jak całkiem przypadkiem natrafiłem na wtyczkę SEO Auto Links & Related Posts.

Wtyczka ta liczy już prawie 187 000 pobrań i nie ma się czemu dziwić. Z jej pomocą odpalimy wewnętrzne linkowanie na podstawie nazw tagów, wybrane słowa kluczowe będą linkować do ref linków, pod wpisami znajdą się powiązane treści w formie tytułów, ikon wpisów i tytułów albo samych ikon wpisów, a w prawym dolnym rogu wysunie się blok zachęcający odwiedzającego do przeczytania kolejnego wpisu. Tak więc w formie jednej wtyczki mamy 4 możliwości na przyciągnięcie odwiedzających na dłużej.

Zamiast do linkowania wewnętrznego instalować Auto Tags, do ref linków Pretty Links, do powiązanych wpisów Yet Another Related Posts Plugin a do wysuwanego boxa Read Next Fly Box lub upPrev, instalujemy jedną wtyczkę – SEO Auto Links & Related Posts i mamy pełny komplet a funkcjonalnie żadnej „przepaści”. A jeżeli z czegoś nie będziemy chcieli korzystać np linkowania do tagów, możemy w każdej chwili tą funkcję (jak i pozostałe z osobna) wyłączyć.

1) Flybox proponujący inne wpisy

seo-alrp scr1

Mały box z odesłaniami do wpisów, wyświetlany w prawym dolnym rogu gdy odwiedzający przewinie stronę w dół. Prócz podlinkowanych tytułów wpisów można tam wsadzić dwa ref linki w formie tytuł + link oraz jeden link z programu partnerskiego Amazon.com (wystarczy wpisać sam ID).

Co do wyglądu to możemy zdefiniować ilość postów, dodać tytuły podstron a nie tylko samych wpisów, zmienić tytuł tego flyboxa oraz zmienić wygląd na jeden 6 styli:

seo-alrp scr2

2. Auto linkowanie

Linkuje do innych powiązanych wpisów bazujących na tagach i słowach kluczowych w tagu Meta Keywords. Coś w stylu tego co można zobaczyć na podstronach Wikipedii.

W opcjach możemy ustawić czy ma linkować biorąc pod uwagę tylko tagi dodane do innych wpisów czy tylko słowa w tagu Meta Keywords czy ma brać pod uwagę jedno i drugie. Ponadtto ilość powiązanych wpisów branych pod uwagę, ile linków per tag/słowo kluczowe oraz tekst jaki ma się pojawić w tooltipsie po najechaniu na auto link.

3. Ref linki

W ustawieniach w specjalnym polu dodajemy słowa/zdania oraz adresy url do jakich te słowa/zdania mają linkować. W ten sposób możemy sobie łatwo podlinkować ref linki do wybranych słów kluczowych np: nazw usług/stron do których te linki odsyłają. Dodatkowo można dodać dla nich atrybut nofollow, co zapewne wielu ucieszy.

4. Powiązane treści

Najbardziej rozbudowana funkcjonalność tej wtyczki. Do każdego wpisu/podstrony dobiera inne powiązane wpisy/podstrony na podstawie treści, którą analizuje lub na podstawie wspólnych kategorii oraz tagów. To co powiąże wyświetla automatycznie w postaci boksu pod aktualnie wyświetlonym wpisem na stronie lub w kanale RSS.

Podobnie jak w przypadku flyboxa i tu mamy przygotowane kilka styli takiego boksu, jest ich aż 8:
– zdjęcie (ikona wpisu lub zdjęcie załączone do treści) + tytuł + fragment treści w formie poziomej

seo-alrp scr4 thumbnail-title
– zdjęcie + tytuł + fragment treści w formie poziomej (wersja bez obramowania, cienia)

seo-alrp scr4 thumbnail-title-clean
– same zdjęcia

seo-alrp scr4 thumbnail-only
– same zdjęcia (wersja bez obramowania, cienia)

seo-alrp scr4 thumbnail-only-clean
– zdjęcie + tytuł + fragment treści w wersji pionowej

seo-alrp scr4 title-content-thumbnail
– zdjęcie + tytuł + fragment treści w wersji pionowej (wersja bez obramowania, cienia)

seo-alrp scr4 title-content-thumbnail-clean
– jedynie tytuł + fragment treści

seo-alrp scr4 title-content
– same tytuły

seo-alrp scr4 title-only

A teraz co możemy ustawić, zmienić etc. w temacie boksu z powiązanymi treściami:

 • przede wszystkim ile takich wpisów ma się wyświetlać oraz 1 z 8 styli

 • czy ten boks ma być wstawiany automatycznie, w przypadku wybrania nie automatycznie musimy wstawić do pliku skórki wywołanie funkcji tej wtyczki (od php do wstawienia znajduje się na stronie ustawień)

 • czy powiązane treści mają się wyświetlać również na podstronach

 • możemy wykluczyć wybrane kategorie

 • ustawić czy dopasowywanie treści ma sięodbyć na podstawie tekstu czy kategorii i tagów

 • zmienić domyślny tytuł tego boksu

 • ustawić tekst, który się wyświetli gdy brak dopasowanych treści

 • zmniejszyć lub zwiększyć szerokość i wysokość zdjęć

 • czy powiązane wpisy mają być wyświetlane również w kanale RSS

 • czy zdjęcia mają być przeskalowane za pomocą skryptu timthumb

 • nazwa pola ze zdjęciami w których wtyczka ma szukać zdjęć – domyślnie wtyczka bierze pod uwagę ikony wpisów lub gdy brak ikony wpisu szuka zdjęć zawartych w treści wpisu

 • adres url do domyślnej grafiki/zdjęcia na wypadek gdyby żaden plik graficzny nie był dołączony do wpisu/podstrony

 • liczba słów zawartych we fragmencie treści

Pozostałe ustawienia

Włączenie tooltipsa, który będzie wyświetlany po najechaniu na podlinkowane słowa kluczowe oraz wybranie jego stylu – jasny lub ciemny. Ilość dni po upływie których pamięć cache tej wtyczki jest czyszczona, przycisk natychmiastowego wyczyszczenia pamięci cache, zresetowanie ustawień do domyślnych oraz wymuszenie odbudowany indeksacji treści wpisów/podstron.

Coś jeszcze?

Oj tak. Wtyczki SEO Auto Links & Related Posts została podzielona na trzy formy użytkowania.

– darmowa – wyłączona jest pamięć cache, nie możemy dodawać własnych podlinkowanych słów kluczowych (choć z pomocą Google Developers Tools, Firebuga czy zaglądając bezpośrednio do bazy naszej strony możemy sobie dodać ile chcemy ;), nie możemy wstawić własnych linków (np: ref linków) do flyboxa.

– darmowa ale z wpisanym specjalnym kluczem (klucz uniwersalny – działa na każdej stronie) – klucz otrzymamy po dokonaniu rejestracji na stronie autora, rejestracja jest bezpłatna ale wraz z jej sfinalizowaniem – potwierdzeniem adresu mailowego – zostaniemy automatycznie dopisani do newslettera tego serwisu w temacie SEO. Po wprowadzeniu klucza na stronie ustawień wtyczki, w porównaniu do wersji kompletnie darmowej, zostanie włączona pamięć cache.

– płatna ($4.97 – licencja w wersji multi-site) – po wniesieniu opłaty działa pamięć cache, działa dodawanie podlinkowanych słów kluczowych oraz możemy sobie wstawić własne linki we flyboxie.

 http://wordpress.org/plugins/seo-alrp