5 sposobów jak zmienić hasło do panelu administracyjnego WordPress

Zapomniałeś hasło do swojego konta na stronie opartej o WordPress? A możliwie Twoja witryna została zhakowana i straciłeś do niej dostęp? W tym przypadku wyniknie potrzeba odnowić hasło do konta. Na szczęście WordPress nadaje sporo różnych sposobów dla rozwiązania tego problemu. Postanowiliśmy zebrać ich razem, aby mogłeś wybrać najbardziej odpowiednie (a możliwie i działające) dla siebie. Więc zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.

1. Zmiana hasła w panelu administracyjnym

W przypadku, gdy masz dostęp do konta, możesz ustawić nowe hasło bezpośrednio w panelu administracyjnym WordPress. Dlatego warto załogować się i przejść do sekcji Użytkownicy – Twój profil orz kliknąć po przycisku Witaj, %Twój login% (w prawym górnym rogu strony) – Edycja profilu (rys. 1).

Edycja profile
Rysunek 1. Edycja profilu użytkownika

Dalej warto przejść do rozdziału Zarządzanie kontem stworzyć nowe hasło za pomocą przycisku Generuj hasło (rys. 2). Tylko nie zapomnij zapisać zmiany przed zamknięciem strony oraz przejściem do innej sekcji menu. Inaczej nowe hasło nie będzie wprowadzone.

Zmiana hasła w profilu
Rysunek 2. Zmiana hasła w profilu użytkownika

2. Zmiana hasła za pomocą przycisku „Nie pamiętasz hasła?”

Jeśli nie pamiętasz hasła do swojego konta, możesz skorzystać ze standardowej opcji jego odnowienia. Dlatego warto przejść na stronę logowania (zazwyczaj /wp-admin.php) i kliknąć przycisk Nie pamiętasz hasła? (rys. 3). On znajduje się akurat pod formularzem logowania.

Odnowienie hasła
Rysunek 3. Odnowienie hasła za pomocą standardowej funkcjonalności WordPress

Dalej warto wpisać nazwę użytkownika lub e-mail, który był podany podczas rejestracji (rys. 4). 

Pole wpisywania nazwy użytkownika lub maila
Rysunek 4. Pole wpisywania nazwy użytkownika lub maila

Zatem na ustawiony w profilu mail będzie wysłany list. Warto zauważyć, że w przypadku włamania na stronę, e-mail może być zastąpiony. W tym przypadku nie zmożesz dostać list z linkiem. Więc warto przejść do innego sposobu zmiany hasła.

Jeśli list trafił na Twoją skrzynkę, możesz przejść po linku i w odpowiednim oknie (rys. 5) wygenerować nowe hasło.

Generacja nowego hasła
Rysunek 5. Generacja nowego hasła

Po zapisywaniu zmian możesz użyć nowe hasło dla logowania na stronę.

3. Zmiana hasła w bazie danych

Jeśli masz dostęp do hostingu i phpMyAdmin, wtedy możesz ustawić nowe hasło bezpośrednio w bazie danych. Dlatego warto załogować się do phpMyAdmin i wykonać kroki po analogii z animacją (rys. 6) ze strony home.pl. Czyli przejść do tabeli wp_users i kliknąć przycisk Edytuj. Dalej warto zmienić wartość w polu user_pass na dowolne hasło. Nie zapomnij ustawić funkcję kodowania na MD5. Inaczej Twoje hasło będzie zakodowane w inny sposób i nie będziesz mógł zalogować się na stronę.

Ustawienie nowego hasła w phpMyAdmin
Rysunek 6. Ustawienie nowego hasła w phpMyAdmin

4. Zmiana hasła za pomocą php

Nowe hasło można ustawić za pomocą kodu php. Dlatego warto mieć dostęp do hostingu i pliku functions.php motywu WordPress używanego domyślnie.  Po otwarciu odpowiedniego pliku na końcu warto wpisać poniższy kod:

if( isset($_GET[’init_new_pass_set’]) && $login = $_GET[’init_new_pass_set’] ){

                add_action( 'init’, function(){

                               wp_set_password( 'newpass’, get_user_by( 'login’, $login )->ID );

                               wp_die( „Hasło użytkownika `$login` zostało zmienione” );

                } );

}

Jak widać, w tym kodzie zwracamy do funkcji wp_set_password().  Nowe hasło to newpass. Oczywiście możesz ustawić inną wartość dla podanej funkcji.

Po zapisywaniu wszystkich zmian do pliku functions.php warto aktywować funkcję. Dlatego warto na końcu dowolnej strony Twojej witryny dodać parametr ?init_new_pass_set=anton. Zatem możesz logować za pomocą nowego hasła.

Uwaga! Po odnowieniu hasła warto usunąć powyższą funkcję z pliku functions.php.

5. Logowanie na stronę za pomocą php

Aby nie zmieniać hasła użytkownika w powyższy sposób, ale jednocześnie wejść do panelu administracyjnego, możesz użyć funkcji wp_set_auth_cookie (). Dlatego warto przejść do pliku functions.php motywu używanego domyślnie i wstawić taki kod:

if( isset($_GET[’login_as_admin’]) ){

                add_action( 'init’, function(){

                               $users = get_users([ 'role’ => 'administrator’ ]);

                               wp_set_auth_cookie( $users[0]->ID );

                } );   

}

Dalej warto w analogiczny sposób dodać parametr ?login_as_admin na końcu strony. Po odświeżeniu ostatniej będziesz mieć dostęp do witryny jako administrator. Więc możesz skorzystać ze sposobu 1 i wygenerować nowe hasło.

Uwaga! Po odnowieniu hasła warto usunąć funkcję z pliku functions.php.

Podsumowanie

Zapomniałeś hasło oraz straciłeś dostęp do swojej strony na WordPress? W dzisiejszym wpisu opisaliśmy 5 najbardziej popularnych sposobów jak można uzyskać dostęp do witryny. Dlatego możesz wybrać te rozwiązanie, które będzie dla Ciebie wygodniejsze oraz zadziała (w przypadku, gdy strona została zhakowana).  A jeśli korzystasz z alternatywnego sposobu, proszę podzielić się własnym doświadczeniem.

P.S. Przepraszam za możliwe błędy ortograficzne.