10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Z każdym dniem powiększa się zbiór darmowych motywów w oficjalnym repozytorium motywów do WordPressa. Ostatnio pojawiło się sporo ciekawych motywów magazynowych, które postanowiłem Wam zaprezentować w formie poniższego zestawienia. Wybrałem te ciekawsze, omijając te, które są nieco jakby efektem zabawy czy pierwszych kroków z czymś większym.

Proszę mieć na uwadze, że niektóre motywy mogą wymagać doinstalowania dodatkowych wtyczek aby uzyskać daną funkcjonalność. Na ogół po aktywacji motywu powinien pokazać się stosowny komunikat z listą wymaganych i/lub opcjonalnych wtyczek.

#1 Typecore

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Jeden z nielicznych motywów magazynowych, który nie tylko wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie i nieszablonowo… ale i sporo ma do zaoferowania jak na motyw darmowy. Miejsca reklamowe, slajder, różne bloki i widgety wyświetlające treści na różnych sposób, customizacja wyglądu i działania, odesłania do serwisów społecznościowych, nawigacja między wpisami, blok powiązanych wpisów, przyciski udostępniania wpisów w mediach społecznościowych, obsługa formatów wpisów… do tego optymalizacja motywu pod kątem SEO i redukcja kodu i wagi tak, gdzie to możliwe.

 https://wordpress.org/themes/typecore/

 

#2 News Viral

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Przypominający nieco bardzo popularny motyw NewsMag. Motyw współpracuje z page builderem produkcji SiteOrigin, za pośrednictwem którego tworzymy układ strony głównej wedle naszych potrzeb czy opcjonalnie niestandardowe wpisy.

 https://wordpress.org/themes/news-viral/

 

#3 Daily Magazine

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Stonowany kolorystycznie z typografią typową dla serwisów newsowych typu Washington Post. Widać, że motyw bardziej kierowany do serwisów newsowych niż typowych blogów, czyli do serwisów, gdzie główną rolę odgrywa treść a nie dodatki do treści.

Jest to motyw potomny, który do działania wymaga instalacji drugiego motywu – Elegant Magazine (również obecny na WordPress.org).

 https://wordpress.org/themes/daily-magazine/

 

#4 Sidebar

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Na górze jeden zbiorczy poziomy pasek z nazwą serwisu, menu i odesłaniami do serwisów społecznościowych, strona główna złożona z sekcji wypełnionych siatką bloków z wpisami. Jest kilka różnych sekcji prezentujących bloki z wpisami w dość ciekawy sposób, ale przez przytłaczającego efektu na odwiedzających. Przekłada się to też na szybkie ładowanie.

Z kolei strony wpisów to już totalny minimalizm wizualny i funkcjonalny, ograniczone są do minimum. Rozciągnięta w topie strony na pełną szerokość ikona wpisu przysłonięta tytułem wpisu i meta danymi, poniżej treść wpisu z tagami, sekcja komentarzy i prawy sidebar na widgety.

 https://wordpress.org/themes/sidebar/

 

#5 Good News Lite

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Uboższa wersja motywu Good News autorstwa Electra Themes. Podobnie jak wyżej minimalistyczne wizualnie i funkcjonalnie strony wpisów, strona główna z kolei prezentująca w topie najnowsze wpisy a niżej wpisy z poszczególnych kategorii.

 https://wordpress.org/themes/good-news-lite/

 

#6 Magbook

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Motyw nie tylko w typowy dla serwisów magazynowych prezentuje treści ale i jest nastawiony na zbieranie użytkowników. Kolorystyczne kategorie wpisów, najważniejsze odesłania w topie strony, formularz logowania w obrębie motywu, a nie odsyłający do standardowego formularza logowania w WordPress. Do tego przyklejone menu główne czy pasek z top wpisami.

 https://wordpress.org/themes/magbook/

 

#7 Magazina

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Kilka stylów wpisów do wyboru, wsparcie dla Google Fonts, różne bloki prezentujące treść wraz z blokiem na całą szerokość wyświetlający kilka ostatnich wpisów w formie kolumn. Do tego zestaw widgetów, w tym widget na reklamę oraz możliwość zmiany położenia sidebara na widgety.

 https://wordpress.org/themes/magazina/

 

#8 Madd Magazine

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Kolejny motyw o ciekawym wizualnie wyglądzie ze stonowaną kolorystyką, dużą czytelną typografią, pogrubioną przy nazwach sekcji czy tytułach wpisów. Zarówno strona główna jak i strony wpisów są w układzie trzy kolumnowym, gdzie środek wypełnia najważniejsza treść a lewą i prawą kolumny widgety z wpisami z wybranych kategorii oraz pozostałe widgety jak wyszukiwarka czy ostatnie komentarze.

 https://wordpress.org/themes/madd-magazine/

 

#9 Magazine 7

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Bardzo fajny wizualnie motyw z dużym topem wyświetlającym tytuł serwisu i opis. Dwa rozwijane menu, zestaw różnych sekcji i widgetów prezentujący określone wpisy. Kolorystyczna identyfikacja kategorii czy efekt przechodzenia między podstronami. Wedle autorów motywu zoptymalizowany pod kątem SEO.

 https://wordpress.org/themes/magazine-7/

 

#10 Orange Magazine

10 ciekawych motywów magazynowych na WordPress.org

Podwójne rozwijane menu, zestaw różnych sekcji prezentujących wpisy na stronie plus automatycznie przewijane slidery z wpisami, jeden slider w formie mini paska. Są też miejsca na reklamy, efekt przejścia pomiędzy podstronami czy funkcja przyklejania widgetów, dzięki czemu wybrany widget pomimo przewijania strony w dół jest cały czas widoczny. Jak jeden z wyżej wymienionych motywów i ten jest motywem potomnym, czyli nie działa samodzielnie i do instalacji musi doinstalować motyw główny.

 https://wordpress.org/themes/orange-magazine/